Grill elektryczny

Jeśli jesteśmy miłośnikami potraw z grilla i chcemy się cieszyć nimi, nie tylko latem, warto zastanowić się nad zakupem elektrycznego grilla. Z urządzenia będziemy mogli korzystać, kiedy tylko przyjdzie nam na to ochota, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Dodatkową ich zaletą jest fakt, że potrawy nie będą zawierać szkodliwego dymu, który jest wytwarzany podczas tradycyjnego grillowania. Rozgrzany i wytopiony tłuszcz nie kapie na węgiel, więc nie wytwarzają się szkodliwe substancje. Potrawy z grilla elektrycznego są znacznie zdrowsze od dań smażonych na patelni czy pieczonych w piecu. Z jego pomocą przygotujemy wszystkie potrawy jak przy tradycyjnym grillowaniu. Możemy upiec mięso, warzywa, grzyby oraz przyrządić np. zapiekane kanapki. Alternatywą może być kombiwar halogenowy.

Jaki grill elektryczny wybrać i kupić?

Niektóre modele nie posiadają przycisku włączającego urządzenie, ich start rozpoczyna się po wpięciu wtyczki do prądu. Jest to czasem uciążliwe, dlatego warto wybierać modele posiadające włącznik.

Grille elektryczne – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Rodzaje grillów elektrycznych

Grill elektryczny Clatronic KG 3487
Grill elektryczny Clatronic KG 3487
Do wyboru wśród domowych grilli elektrycznych mamy:

  • Grille otwarte – czyli nie posiadające pokrywy. Mogą mieć powierzchnię w formie rusztu, płaskiej lub karbowanej płyty lub wymiennej. Można na nich przygotować jednocześnie kilka potraw. Ich minusem jest to, że mogą nie przypiekać równomiernie produktów, z każdej strony.
  • Grille z pokrywą – swoim wyglądem przypominają opiekacze. Ich dużą zaletą jest równoczesne przypiekanie potraw z dwóch stron. Zazwyczaj ten rodzaj grilla można rozłożyć, przez co otrzymujemy podwójną ilość powierzchni do pieczenia. Będzie to szczególnie przydatne, kiedy mamy więcej gości. Za ich pomocą możemy przygotować nie tylko tradycyjne mięsa, ale również różnego rodzaju zapiekane kanapki np. panini.

Przy zakupie warto wziąć pod uwagę kilka parametrów:

Moc

Moc wiąże się z wydajnością urządzenia, im większa tym szybciej przygotują się nasze potrawy. Średnia moc elektrycznego grilla to około 2000 W.

Regulacja temperatury

Funkcja ta umożliwia dostosowanie temperatury do danej potrawy. Czasem niektóre urządzenie wyposażone są w termostat, co pozwala utrzymywać temperaturę na wybranym poziomie. Na rynku są także dostępne grille elektryczne z funkcją rozmrażania.

Pokrywa

Grill elektryczny Clatronic KG 3571
Grill elektryczny Clatronic KG 3571
Jeśli jest to rodzaj grilla elektrycznego z pokrywą, dobrze aby była ona regulowana na wysokości. Przez to łatwiej i szybciej można przygotować różnego rodzaju dania.

Tacka ociekowa

Przydatna do ściekającego tłuszczu, dzięki czemu zachowujemy porządek. Dobrze aby było ją można myć w zmywarce.

Czyszczenie grilla elektrycznego

Ważne aby wybrany model grilla elektrycznego był wykonany z tworzywa, które jest łatwe do czyszczenia. Niektóre modele pozwalają na wyjęcie poszczególnych części urządzenia i umycie ich w zmywarkach. Grill nie może mieć zbyt dużo zakamarków, bo ciężko będzie doczyścić takie miejsca. Sam ruszt powinien być pokryty powłoką nieprzywierającą.

Cena grilla elektrycznego

Jaki grill elektryczny wybrać i kupić? Dobry grill elektryczny możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych. Ceny mogą sięgać nawet 400 złotych. Do najpopularniejszych producentów grilli elektrycznych należą takie firmy jak Weber, Severin, Unold, Tefal, Zelmer, Philips czy Bosch. Wybierz modele, które Cię interesują i sprawdź ranking grilli elektrycznych oraz porównaj ich aktualne ceny i opinie:

4 komentarze

  1. Dostaliśmy na prezent grill elektryczny, ale ten z patelenkami- chyba raclette. Kompletnie nie wiem co w nim przyrządzać, oprócz grillowanego sera. Pomoże ktoś?

  2. Tecław

    Mam grill elektryczny Tefal, z rąbkami. Nie zawiódł mnie od mniej więcej dwóch lat. Smażymy na nim mięso, warzywa, czasem przypiekamy kanapki. Kosztował chyba niecałe 400 złoty i chyba się opłacało tyle wydać.

  3. Terebrawa

    A mi się marzy grill elektryczny z gofrownicą, bo za dużo tych urządzeń wszystkich się potem zbiera.Tylko się zastanawiam, czy używa się tych samych płytek, czy to są wymienne…

  4. A na głównym zdjęciu jest grill ogrodowy (chyba – ?) i taki właśnie bym chciała mieć. Nie lubię tego całego brudzenia się z węgielkami, rozpalania itp. Taki to by mi się przydał:)

Leave A Reply

Navigate