Jak przedłużyć żywotność sprzęgła

Ciężka, toporna praca pedału sprzęgła, charakterystyczny szum dobiegający ze skrzyni biegów, brak przyspieszenia auta mimo dodawania gazu czy szarpanie pojazdu w momencie, gdy próbujemy ruszyć z miejsca – wszystkie te symptomy świadczą prawdopodobnie o zużyciu powierzchni styku łożyska oporowego ze sprężyną talerzową docisku lub uszkodzeniu łożyska. Każdy kierowca wie, że problemy ze sprzęgłem oznaczają kosztowne naprawy, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że można ich w dużej mierze uniknąć, wprowadzając drobne korekty w codziennym użytkowaniu samochodu.

Rolą sprzęgła jest tymczasowe rozłączenie silnika od układu napędowego, dzięki czemu możliwa jest zmiana biegów przy nieprzerwanej pracy silnika bez ryzyka uszkodzenia przekładni. Jednak tylko umiejętne i świadome posługiwanie się sprzęgłem zagwarantuje jego bezawaryjne funkcjonowanie. Warto zadbać o ten element pojazdu i wyrobić sobie dobre nawyki podczas prowadzenia auta.

Jak podnieść żywotność sprzęgła?

Sprzęgło
Sprzęgło
Najpierw trzeba zdać sobie sprawę z tego, z jakich powodów sprzęgło ulega awarii. Choć żywotność tego elementu w dużej mierze zależy od marki samochodu i parametrów konstrukcyjnych, najczęściej przyczyną uszkodzeń są błędy samego kierowcy. Na przykład popularne gwałtowne ruszanie z miejsca „z piskiem opon” to prosta droga do przepalenia okładzin sprzęgła. Innym, niestety bardzo rozpowszechnionym nawykiem grożącym awarią tego elementu jest jazda na tzw. półsprzęgle. Wielu kierowców nieświadomie stale obciąża sprzęgło, delikatnie je naciskając podczas jazdy; sprzyja temu między innymi prowadzenie samochodu w butach na wysokich obcasach. Taki sposób jazdy powoduje szybsze zużywanie łożyska wyciskowego sprzęgła. Zmiana obuwia na płaskie, a przede wszystkim świadome prowadzenie pojazdu – nawyk zdejmowania nogi z pedału sprzęgła po zmianie biegów – mogą znacząco wpłynąć na żywotność sprzęgła. Gdy zajdzie potrzeba nagłego zatrzymania się, sprzęgło należy wcisnąć tuż przed użyciem pedału hamulca – nigdy nie używamy tych elementów jednocześnie.

Pamiętajmy też, by przy zmianie biegów zawsze dociskać sprzęgło do końca, dodając gazu dopiero wówczas, gdy hamulec ręczny będzie całkowicie opuszczony. Pedał sprzęgła zawsze puszczamy łagodnie i operujemy nim płynnie.

Prawidłowe posługiwanie się sprzęgłem nie tylko przedłuży żywotność tego elementu, pozwalając uniknąć uszkodzeń, ale wpłynie też pozytywnie na trwałość silnika i spalanie, a pośrednio także na bezpieczeństwo jazdy – na przykład skracając drogę hamowania, która wydłuża się podczas wciskania hamulca jednocześnie ze sprzęgłem.

1 Comment

  1. misiugogo

    Żyłam w przekonaniu, że sprzęgło samochodowe się wciska razem z hamulcem. Albo mi ktoś źle powiedział, albo w nawale informacji coś pokręciłam. Ciężko będzie się odzwyczaić, ale dzięki za informację ;)

Leave A Reply

Navigate