Ciśnieniomierz

Ciśnieniomierz Omron M3
Ciśnieniomierz Omron M3
Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, która niszczy naczynia krwionośne, serce oraz nerki, a w końcu może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu, czy niewydolności pracy nerek. W Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje około 30% dorosłych. Często dowiadują się o tym, dopiero na wizycie u lekarza. Kolejnym ich krokiem jest zakup dobrego ciśnieniomierza do samokontroli ciśnienia krwi. Zatem jaki ciśnieniomierz wybrać i kupić? Otóż aparat musi być prosty w obsłudze i umożliwiający pomiar bez pomocy drugiej osoby. Zazwyczaj producenci starają się tworzyć właśnie takie urządzenia, ale nie wszyscy. I właśnie po to powstał ten artykuł, aby doradzić, na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać, aby w rezultacie kupić najlepszy dla siebie aparat do mierzenia ciśnienia.

Zebraliśmy cały szereg informacji i porad właśnie po to, aby maksymalnie skrócić drogę od decyzji do wyboru najlepszego ciśnieniomierza. Najpopularniejsze modele ciśnieniomierzy wśród użytkowników to modele Omron M2, Omron M3 i Omron M6.

Ciśnieniomierze elektroniczne

Elektroniczne aparaty do mierzenia ciśnienia także są trochę droższe od tych zegarowych i rtęciowych. Polecane są dla starszych ludzi, z ograniczoną sprawnością rąk (w szczególności te w pełni automatyczne) przy chorobach stawów czy reumatyzmie. Duży ekran pozwala na odczytanie wyniku przez osoby ze słabszym wzrokiem. Ciśnieniomierze mierzą również puls, co jest pomocne w leczeniu betablokerami. Aparat do mierzenia ciśnienia jest prosty w obsłudze, czasem to tylko jeden przycisk, który uruchamia urządzenie. Nie trzeba także dodatkowo używać lekarskich słuchawek do ich obsługi. Ciśnieniomierze elektroniczne mają dobre opinie wśród użytkowników, jednak bardzo ważne jest zaopatrzenie się w takie urządzenie u sprawdzonego sprzedawcy. Podejrzanie tanie urządzenie może oznaczać bubel, dlatego kupując ciśnieniomierz online warto zawsze sprawdzić opinie innych użytkowników o danej aptece, sklepie czy sprzedawcy.

Ciśnieniomierze naramienne – Ranking TOP 10

Ranking najpopularniejszych ciśnieniomierzy nadgarstkowych:

Ciśnieniomierze nadgarstkowe

Są łatwiejsze w użyciu, bardziej kompaktowe i mniejsze. Niekiedy są jedyną opcją dla otyłych osób, u których pomiar na ramieniu jest niemożliwy. Urządzenia nadgarstkowe są polecane dla osób zdrowych, mierzących ciśnienie doraźnie, dla których precyzja pomiarów ma mniejsze znaczenie.

Ciśnieniomierze nadgarstkowe – Ranking TOP 10

Lista najczęściej kupowanyh ciśnieniomierzy nadgarstkowych wśród użytkowników:

Rodzaje ciśnieniomierzy

Obecnie w sklepach internetowych wyróżniamy podział na następujące ciśnieniomierze:

Ciśnieniomierze zegarowe (aneroidowe) – w których pomiar odczytujemy na zegarze. Nie zawierają rtęci, można nimi zmierzyć ciśnienie w każdej pozycji i zajmują mało miejsca, przez co można je zabrać wszędzie ze sobą. Do obsługi wymagają lekarskich słuchawek i co jakiś czas trzeba je kalibrować.

Tradycyjne aparaty rtęciowe – które już od kilu lat nie są dostępne w sprzedaży na terenie Unii Europejskiej, z powodu zawartości rtęci. Zaletą rtęciowego ciśnieniomierza jest bardzo duża dokładność pomiaru. Jednak do jego użycia potrzebne są słuchawki lekarskie i umiejętność interpretacji odsłuchu. Urządzenie to używane jest przeważnie w gabinetach lekarskich i w szpitalach.

Ciśnieniomierze elektroniczne – które dzielimy na urządzenia nadgarstkowe i naramienne. Ciśnieniomierze naramienne (dostępne są na rynku ciśnieniomierze naramienne z aplikacją na iPhone’a) są dokładniejsze w swoich pomiarach i poleca się je osobom ze zmianami miażdżycowymi tętnic.

Ciśnieniomierz Omron M2 Aktualna cena
Ciśnieniomierz Omron M3 Aktualna cena
Ciśnieniomierz Omron M6 Aktualna cena

Rozmiar mankietu

Mankiet to rękaw, który zakłada się na ramię lub na nadgarstek. Aparaty wyposażone w nadgarstkowy mankiet są niedokładne i ich pomiary uznajemy jako formę orientacyjnych informacji. Odpowiedni dobór rozmiaru rękawa to sprawa kluczowa. Większość modeli dostępnych na rynku wyposażona jest w mankiety standardowych wymiarów. Mogą z nich korzystać osoby, których obwód ramienia mieści się w granicach od 30 do 34 cm. Kiedy rękaw jest zbyt mały, pomiar ciśnienia jest sztucznie zawyżany i nie może być brany pod uwagę w terapii. Z kolei kiedy mankiet jest zbyt luźny, wynik jest w drugą stronę – zaniżany i przez to mogą być podawane za małe dawki farmaceutyków w leczeniu. Przed zakupem warto zmierzyć obwód swojego ramienia. Biorąc zwykły centymetr krawiecki mierzymy obwód ręki w najszerszym miejscu podczas napinania mięśnia bicepsu. Dla noworodków i małych dzieci są specjalne, maleńkie rękawy.

Metody pomiaru ciśnienia

Ciśnieniomierz Omron M2
Ciśnieniomierz Omron M2
Ciśnieniomierze elektroniczne mierzą ciśnienie metodą oscylometryczną. Polega ona na analizie zmian ciśnienia (oscylacji), które powstają pod wpływem tętna, przez stopniowe naciskanie rękawa na tętnicę. Pomiar jest analizowany przez mikroprocesor i pozwala na szacunkowe określenie ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Drugą metodą pomiaru jest metoda osłuchowa, wykorzystywana w urządzeniach zegarowych i rtęciowych. Polega ona na słuchaniu tzw. tonów Korotkowa przez osobę badającą lub czujnik elektroniczny. Trzeba zastosować stetoskop, aby usłyszeć zjawiska akustyczne powstające podczas okluzji. Metoda ta jest uważana za najdokładniejszą, a domowe aparaty do mierzenia ciśnienia posiadają stetoskop wbudowany już w ciśnieniomierz. Na rynku istnieją aparaty, które wykorzystują obie metody.

Dodatkowe funkcje

 • Zasilanie – zazwyczaj elektroniczne urządzenia zasilane są bateriami. Kiedy będziemy korzystać z niego tylko np. w domu, warto zastanowić się nad modelem, który jest również zasilany sieciowo.
 • Ręczne ustawienie ciśnienia w rękawie – w niektórych ciśnieniomierzach można samemu ustawić poziom napompowania powietrzem mankietu, co skróci czas badania oraz dyskomfort u niektórych osób.
 • Wielokrotny pomiar – są modele aparatów, które w niewielkim odstępie czasu dokonują kilku pomiarów, by potem podać uśredniony wynik.
 • Funkcja wykrywania ruchu – w momencie pomiaru ciśnienia, nie można się ruszać czy nawet rozmawiać. Istnieją ciśnieniomierze, które ten zbędny ruch wykrywają i eliminują pomiar jako błędny wynik.
 • Pamięć wyników – funkcja pomocna w terapii, kiedy musimy kontrolować wyniki w przeciągu jakiegoś dłuższego czasu. Na rynku są dostępne aparaty, które mogą zapamiętać do kilkudziesięciu pomiarów, a nawet zapisywać wyniki dwóch osób. Bardziej zaawansowane urządzenia pozwolą na przerzucenie tych danych do komputera. W niektórych modelach jest oprócz wyniku, zapamiętywana data i godzina pomiaru.
 • Funkcja wykrywania arytmii – specjalnie zaprojektowane ciśnieniomierze, które potrafią wykryć nieregularność pulsu.
 • Data i godzina – często ciśnieniomierze mają wbudowany zegar i kalendarz.
 • Fuzzy logic – to funkcja dzięki której, urządzenie samo określa poziom napompowania mankietu, co wpływa na większą wiarygodność pomiaru.
 • Komunikaty głosowe pomiaru – szczególnie pomocne dla starszych osób i z wadami wzroku.
 • Klasyfikacja pomiarów – w niektórych aparatach urządzenie automatycznie wskaże nieprawidłowy wynik np. zaznaczając go kolorem, gdzie czerwony będzie sklasyfikowany jako nadciśnienie.
 • Alarm przypominający – ciśnieniomierz przypomni o konieczności pomiaru o danej godzinie.
 • Sygnalizacja błędnego pomiaru – da znać jeśli np. rękaw jest zbyt luźno założony.
 • Wskaźnik zużycia baterii – pokazuje ile jeszcze energii w bateriach pozostało.
 • Automatyczne wyłączenie urządzenia – po paru minutach bezczynności aparat sam się wyłączy.

Przed zakupem warto zastanowić się dla kogo będzie przeznaczony dany ciśnieniomierz. Czy przyda się większy ekran czy automatyczne pompowanie powietrza. Trzeba zwrócić uwagę czy dany mankiet można wyprać. Warto zakupu dokonać w aptece lub też wybrać renomowaną firmę produkującą ciśnieniomierze. Można również sprawdzić aparat na stronie dableducational.org , której organizacja zajmuje się testowaniem sprzętu do pomiarów ciśnienia tętniczego.

Ceny ciśnieniomierzy

Jaki ciśnieniomierz wybrać i kupić? Przedział cenowy jest szeroki, najtańsze modele zakupimy już za około 30 złotych. Za dobry ciśnieniomierz musimy zapłacić cenę około 150 – 200 złotych. Znane marki to Omron i Microlife.

Jaki ciśnieniomierz wybrać i kupić?

Pacjenci cierpiący na nadciśnienie, regularnie monitorujący postępy terapii, powinni wybrać ciśnieniomierz naramienny. Urządzenia można także podzielić na działające automatycznie i półautomatycznie. Półautomatyczne wymagają ręcznego napompowania mankietu za pomocą gruszki, która jest częścią aparatu. Automatyczne ciśnieniomierze same pompują i spuszczają powietrze oraz mierzą ciśnienie. Ich wadą jest konieczność wymieniania baterii oraz to, iż niekiedy potrafią zafałszować wyniki pomiarów.

Ciśnieniomierze Omron Aktualna cena
Ciśnieniomierze Beurer Aktualna cena
Ciśnieniomierze Microlife Aktualna cena
Ciśnieniomierze Tech-Med Aktualna cena

20 komentarzy

 1. ja w ogóle polecam markę geratherm – mam geratherm easy med naramienny – jest naprawdę świetny :D

 2. jokej

  cisnieniomierz dla osob otylych? co polecicie? podrzuccie jakis ranking.

 3. marzyna

  kupiliśmy ciśnieniomierz jak lekarz kazał p otym jak męzowi siknela krew z nosa kilka razy. omron 3 polcamy! : )

 4. Parabola

  Widzę, że odwieczne pytanie o to jaki ciśnieniomierz lepszy nadgarstkowy czy naramienny jest ciągle żywe ; ) Otóż i ten i ten jest dobry. Trzeba tylko wiedzieć jakiego się potrzebuje!

 5. Mam ciśnieniomierz Omron – mierzy jak mu się podoba, ale najczęściej zaniża. To nie ciśnieniomierz ale zabawka.

 6. karmela

  Ja radzę zwrócić uwagę na: geekee.pl/medisana-bu-575-connect-blood-pressure-monitor-cisnieniomierz-naramienny-z-budzikiem-ios-android-bluetooth.html ma budzik, który przypomina o kolejnym pomiarze, bardzo nowoczesny.

 7. Jeśli szukacie urządzenia dla osób starszych to polecam ciśnieniomierz senior sanity. Model jest specjalnie zaprojektowany dla osób starszych ma duże przyciski, jest prosty w obsłudze i zapewnia dokładne pomiary. Inhalator naramienny.

 8. ElwiraT

  U mnie świetnie sprawdza się ciśnieniomierz simple sanity. Bardzo jestem z niego zadowolona. Pomiary podaje optymalne, szybko działa i posiada funkcję inteligentnego wykrywania arytmii.

 9. karolmar32

  Ja mam UB-351 (info o nim mozna znalezc na diagnosis.pl) i bardzo dobrze mi sie nim mierzy.

 10. zuzanna

  My kupiliśmy ten nagdarstkowy. Ma duży wyświetlacz LCD, automatyczne wyłączanie. Jest dokładny i bardzo prosty w obsłudze.

 11. Ja polecam ciśnieniomierz naramienny, typu sklep.centrumopiekiseniora.pl/pl/p/Automatyczny-cisnieniomierz-naramienny-DESKTOP/342. Jest prosty w użyciu a przy okazji ma przydatne funkcje, w szczególności w zakresie mierzenia ciśnienia sobą starszym.

 12. ja kupiłem naramienny ciśnieniomierz marki Dr Frei model M400A, świetny wybór może cena wydawać się wysoka ale nie ma co oszczędzać bo jest to zakup raz na długi okres więc uważam że nie powinno się oszczędzać, w wyborze tego modelu pomógł mi fajny poradnik na stronie medyczny-rzeszow.pl, jest to Polski Sklep Medyczny w Rzeszowie, po przeczytaniu poradnika zadzwoniłem do nich i pomogli mi się zdecydować

 13. Zaopatrzyliśmy się w nadgarstkowy ciśnieniomierz novama wrist home novamed.pl/novama-wrist-home# bo był w dobrej cenie i generalnie ma dobre opinie i jak do tej pory jesteśmy zadowoleni, mały, przenośny i wygodny z opakowaniem czyli etui – duży wyświetlacz no i dokładność więcej nam nie trzeba, a ma też dodatkowe funkcje jakby się coś z serduchem działo to piszczy i są do tego też odpowiednie ikonki

 14. Zdecydowałam się na zakup naramiennego ciśnieniomierza Dr. Frei, ja wybrałam najwyższy model ale ogólnie ciśnieniomierze tej firmy są podobno dobrej jakości. Na bardzo duży wybór ciśnieniomierzy trafiłam na stronie mamcisnienie.pl. Mają tam też kilka poradników o problemach z ciśnienieniem jak również o ciśnieniomierzach.

 15. Patrycja

  ja mam z diagnosis i bardzo jestem zadowolona z tego jak działa, dokładnie robi pomiary i specjalnie porównywałam z tymi wykonywanymi u lekarza, do tego czytelny jest bardzo co dla mnie jest jednak ważne no i prosty w obsłudze więc moja mama starsza już też spokojnie z niego korzysta

 16. Mariusz

  Zdecydowanie na waszej liście brakuje mi ciśnieniomierza, który zresztą można znaleźć w komentarzach, a mianowicie ciśnieniomierz marki Dr. Frei, bałem się kupić markę o której zbyt dużo się nie pisze, ale jestem zadowolony że podjąłem to ryzyko i zakupiłem go. Ja wybrałem taki model: medyczny-rzeszow.pl/p/40/63/cisnieniomierz-naramienny-dr-frei-m500a-cisnieniomierze-elektroniczne-cisnieniomierze-i-czesci-wymienne.html i jest to świetny ciśnieniomierz z dotykowym wyświetlaczem, a także daję możliwość podpięcia pod kompa. Wydaje mi się że jak na taki produkt to warto wydać te 200 zł i mieć pewność poprawnych wyników

 17. totalna kupa właśnie oddaje po zakupie rodziców! krótki przewód do opaski naramiennej za zasilacz liczą sobie 110 pln MASAKRA cena za parat 170 pln w sklepie medycznym nie POLECAM! .Trzy pomiary każdy inny z 120-180-105 i jeszcze problem z oddaniem!

 18. Jacek W

  hmm tu nie ma a ja mam HAXE 636, dobra cena a zobaczyłem, że ma ozytywną opinię Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego

 19. Podobnie jak Jacek W posiadam ciśnieniomierz HAXE 636 i szczerze polecam, w dobrej cenie można go kupić, a ciśnieniomierz spełnia wszelkie oczekiwania. Swój model kupiłam w sklepie medyczny-rzeszow.pl

 20. Potrzebuję ciśnieniomierz, żeby sprawdzić czy podczas migreny mam podwyższone ciśnienie. Nie chcę specjalnie się wykosztowywać, bo być może później nie będzie mi w ogóle potrzebny. Czy mogę prosić o opinie – lepiej kupić nadgarstkowy czy naramienny i od jakiej ceny zaczynają się ciśnieniomierze, których wynikom można ufać? ;)

Leave A Reply

Navigate