Ekspres do kawy

Jeśli każdy poranek zaczynamy od filiżanki małej czarnej, warto zastanowić się nad tym czy w naszym domu nie powinien pojawić się naprawdę dobry ekspres do kawy. Na rynku jest bardzo dużo modeli ekspresów do kawy, które różnią się między sobą sposobem parzenia kawy oraz rozpiętością cenową. Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim tym jaką i w jakich ilościach kawę pijemy oraz oczywiście zasobnością naszego portfela.

Rodzaje ekspresów

Ekspress do kawy Krups KP1105 Dolce GustoT Oblo
Ekspress do kawy Krups KP1105 Dolce GustoT Oblo
Ze względu na sposób zaparzania kawy wyróżniamy ekspresy ciśnieniowe, ekspresy przelewowe, ekspresy na kapsułki i saszetki oraz ekspresy przelewowo – ciśnieniowe. Poniżej znajdziesz ich szczegółowe opisy. Na rynku dostępne są także dedykowane systemy takie jak Dolce Gusto, Nespresso, Senseo czy Tassimo. Poniżej znajdziesz ich szczegółowe opisy.

Jaki ekspres do kawy wybrać i kupić?

Wybierając ekspres do kawy należy zwrócić uwagę na moc ekspresu, która może być od 600W do 1600W i więcej. Im większa moc grzałki, tym szybciej zaparzy się nasza kawa. Warto sprawdzić wysokość ciśnienia wyrażonego w barach. Ekspresy niskociśnieniowe do 4 barów, charakteryzują się długim czasem parzenia. Wysokociśnieniowe do 9 barów, potrafią przygotować napar już w 30 sekund, z pianką, w typie espresso.

Ekspresy do kawy – Ranking TOP 10

Pozycja Nazwa ekspresu Producent Cena ekspresu
1Amica CD1011AmicaAktualna Cena
2Clatronic ES 3643ClatronicAktualna Cena
3Krups EA8108KrupsAktualna Cena
4DeLonghi ECAM350.55BDeLonghiAktualna Cena
5Bosch TAS1402 CzarnyBoschAktualna Cena
6DeLonghi ECAM 23.420.SRDeLonghiAktualna Cena
7DeLonghi ECAM 22.110.SBDeLonghiAktualna Cena
8DeLonghi ECAM22.110BDeLonghiAktualna Cena
9Saeco Lirika Base BlackSaecoAktualna Cena
10DeLonghi ECAM 350.75.SDeLonghiAktualna Cena

Pełna lista ekspresów do kawy ->

Ekspresy ciśnieniowe

Ekspresy ciśnieniowe wykorzystują moc zwiększonego ciśnienia do przygotowania kawy. Dozowanie zagotowanej wody odbywa się za pomocą specjalnej pompy, która ją dostarcza do pojemnika z kawą, a następnie już bezpośrednio do kubka. Urządzenia te wyposażone są w dyszę do spieniania mleka oraz niekiedy, podwójne dozowniki, dzięki którym przygotujemy dwie szklanki napoju jednocześnie. Niektóre modele mają dodatkowo wbudowany młynek do mielenia kawowych ziaren. Ekspresy ciśnieniowe są bardziej zaawansowane technologicznie niż przelewowe i umożliwiają przygotowanie różnych rodzajów kaw. Dodatkowe funkcje pomagają przyrządzić idealny napój, a kawa zrobiona pod wysokim ciśnieniem jest znacznie zdrowsza dla naszego organizmu. Ich wadą jest na pewno wysoka cena oraz konieczność dbania o stan urządzenia m. in regularne odkamienianie.

Ekspresy ciśnieniowe – Ranking TOP 10

Pozycja Nazwa ekspresu Producent Cena ekspresu
1Amica CD1011AmicaAktualna Cena
2Clatronic ES 3643ClatronicAktualna Cena
3Krups EA8108KrupsAktualna Cena
4DeLonghi ECAM350.55BDeLonghiAktualna Cena
5DeLonghi ECAM 23.420.SRDeLonghiAktualna Cena
6DeLonghi ECAM 22.110.SBDeLonghiAktualna Cena
7DeLonghi ECAM22.110BDeLonghiAktualna Cena
8Saeco Lirika Base BlackSaecoAktualna Cena
9DeLonghi ECAM 350.75.SDeLonghiAktualna Cena
10DeLonghi ECP 31.21DeLonghiAktualna Cena

Pełna lista ekspresów ciśnieniowych ->

Wśród ekspresów ciśnieniowych rozróżniamy:

 • Ekspresy ręczne – czyli kolbowe, odmierzoną ilość kawy wsypujemy do specjalnego sitka (kolby) i wkładamy go do urządzenia. Po każdorazowym jego użyciu, trzeba wyciągnąć kolbę i usunąć fusy.
 • Ekspresy automatyczne – ich główną zaletą jest łatwość użycia. Wystarczy wsypać kawowe ziarna do pojemnika, które zostaną zmielone przed samym zaparzeniem. Resztę wykonuje za nas automat. Jednak tego typu urządzenia są drogie. Jakiś czas temu, pojawił się nowy rodzaj ekspresów zautomatyzowanych – na kapsułki. Gabarytowo są one mniejsze i tańsze, ale trzeba do nich kupować odpowiednie kapsułki, już ze zmieloną kawą. Dużą zaletą tego ekspresu jest zachowana czystość, po zaparzeniu kawy wyrzucamy zużytą kapsułkę.
 • Kawiarki – to ekspresy niskociśnieniowe. Składają się z dzbanka, umieszczonego w środku sitka oraz dolnego pojemnika na wodę. Ich największym plusem jest niska cena.

Automaty ciśnieniowe do parzenia kawy występują jako urządzenia wolno stojące oraz ekspresy przeznaczone pod zabudowę. Wszystko zależy od ilości miejsca w kuchni jaką dysponujemy. Należy pamiętać, iż wersja zabudowana będzie trudniejsza w utrzymaniu czystości i droższa, jednak będzie ją można np. podłączyć bezpośrednio do źródła wody.

Kulinarne wygibasy o ekspresach do kawy -> frushi.pl/jaki-ekspres-do-kawy

Ekspresy przelewowe

Ekspres do kawy przelewowy
ekspres przelewowy
Ekspresy przelewowe są stosunkowo proste w obsłudze, wystarczy dodać odmierzoną ilość mielonej kawy do dzbanka, w którym umieszczony jest filtr. Wrzątek dozowany jest do pojemnika z kawą i powoli przesączany, przez co napar zawiera więcej kofeiny niż w przypadku użycia ekspresu ciśnieniowego. Wbudowana płyta grzewcza utrzymuje temperaturę zaparzonej kawy. Jednorazowo można przyrządzić większa ilość pobudzającego napoju. Ekspres składa się z pojemnika na kawę, żaroodpornego dzbanka, jednorazowego, papierowego filtra oraz płyty grzewczej. Urządzenie i jego użytkowanie jest dość tanie, za opakowanie papierowych wkładów zapłacimy tylko kilka złotych. Jednak jakość kawy może być niezadowalająca dla smakoszy. Wadą jest także dość długi czas parzenia napoju, którego smak jest zbliżony do tradycyjnej kawy po turecku.

Ekspresy przelewowe – Ranking TOP 10

Pozycja Nazwa ekspresu Producent Cena ekspresu
1Russell Hobbs 20060 AllureRussell HobbsAktualna Cena
2Severin KA 4810SeverinAktualna Cena
3Zelmer CM1001 / ZCM1111SeverinAktualna Cena
4Philips HD7546/20SeverinAktualna Cena
5Russell Hobbs 22000 Chester Grind&Brew SeverinAktualna Cena
6DeLonghi BCO431SeverinAktualna Cena
7Philips HD7459/20SeverinAktualna Cena
8Philips HD7762/00SeverinAktualna Cena
9DeLonghi BCO410SeverinAktualna Cena
10Braun KF47BraunAktualna Cena

Pełna lista ekspresów przelewowych ->

Ekspresy przelewowo-ciśnieniowe

Ekspresy ciśnieniowo – przelewowe dają możliwość przyrządzenia kawy zarówno metodą przelewową, kiedy potrzebna jest większa ilość napoju, jak i ciśnieniową, gdyż urządzenie wyposażone jest w kolbę.

Różne modele ekspresów przelewowo-ciśnieniowych mogą posiadać dodatkowe funkcje, które są przydatne:
Programator czasowy, który umożliwia ustawienie czasu, w którym zostanie zaparzona kawa.
Automatyczne dozowanie wody i kawy.
Funkcja regulacji mocy, dzięki której możemy przygotować słabszy lub mocniejszy napar.
Funkcja samoczyszczenia, która jest pomocna, ale należy pamiętać o tym aby raz na jakiś czas, samemu ją dokładnie wyczyścić z kamienia.
Dysza spieniająca mleko, kiedy chcemy przygotować cappuccino lub latte.
Filtr do wody, który jest przydatny kiedy mamy twardą wodę z dużą zawartością węglanu wapnia.
Wyświetlacz LCD , który informuje nas o wybranym programie, czy konieczności wymiany filtra.
Funkcja Aroma whirl plus, która pozwala zaparzyć kawę przy pomocy wirującej pary wodnej.

Ekspresy do zabudowy

Należy pamiętać także o tym, że na rynku dostępne są ekspresy do kawy, które można zabudować. Jak wiele sprzętów AGD tak i w tym przypadku znajdziemy kilka rodzajów maszyn, które z powodzeniem wkomponujemy w rzeczywistość naszej kuchni. Pamiętajcie, że ekspresy do zabudowy cechują się trochę wyższą ceną ze względu na swą specyfikę. Ich modele i funkcje są mocno podobne do tych, które posiadają modele tradycyjne.

Ekspresy do zabudowy Aktualna cena

Pojemność ekspresów do kawy

Ekspress do kawy Nespresso DeLonghi EN266
Ekspress do kawy Nespresso DeLonghi EN266
Trzeba także zwrócić uwagę na wielkość pojemnika z wodą, im większy tym rzadziej trzeba będzie go uzupełniać. Planując zakup należy uwzględnić gabaryty ekspresu, kapsułkowe i przelewowe są znacznie mniejsze, niż automatyczne urządzenie ciśnieniowe. Oprócz samego ekspresu dodatkowym kosztem będzie używana kawa. W przypadku urządzeń kapsułkowych, jesteśmy skazani na określony produkt wytworzony specjalnie dla nich przez producentów kaw. Wówczas jeden kubek napoju może nas kosztować nawet ponad 2 złote. Do ekspresów przelewowych wystarczy zwykła grubo mielona kawa, w kafetierach używa się średniej grubości przemiału. Natomiast do ekspresów ciśnieniowych używamy drobno zmielonej kawy lub jeśli jest to model wyposażony w młynek – całych ziaren. Należy pamiętać, iż o tym czy kawowy napar będzie smaczny zależy od jakości użytej kawy.

Cena ekspresów do kawy

Jaki ekspres do kawy wybrać i kupić? Przedział cenowy jest bardzo szeroki. Najpopularniejsi producenci ekspresów to: DeLonghi, Saeco, Zelmer, Krups, Siemens, Bosch, Nivona, Ariete i La Pavoni. Kawiarkę kupimy już od 30 złotych, ekspres kolbowy od 100 złotych, ekspres przelewowy od 50 złotych. Za automat kapsułkowy zapłacimy około 300 – 400 złotych, za ciśnieniowy z wbudowanym młynkiem nawet od 3 tysięcy w wzwyż. Jak widać cena w zależności od rodzaju ekspresu jest różna.

Najpopularniejsi producenci ekspresów wśród naszych użytkowników:

Ekspresy ciśnieniowe Aktualna cena… ->
Ekspresy przelewowe Aktualna cena… ->
Ekspresy na saszetki / kapsułki Aktualna cena… ->

17 komentarzy

 1. Mary_lu

  Moim zdaniem jednak najfajniejszą opcją jest taki prawdziwy ciśnieniowy automat, tzn na ziarna – nie na kapsułki. To jest jednak zupełnie inny smak kawy :) A przy tym w obsłudze jest wygodny, nawet czyszczenie jest mocno zautomatyzowane, przynajmniej ja tak mam w swoim Saeco. Także sama przyjemność z używania takiego ekspresu, a kawa taka aromatyczna :)

 2. FifarAnka

  Nie wiem czy wiecie ale takie zmielone ziarna kawy można wykorzystać później w różny sposób. Poczytajcie sobie o tym w internecie. Ja natomiast wolę kawę z tych najnowszych ekspresów typu Dolce Gusto gdzie wrzuca się kapsułkę – o różnych smakach :D – i wychodzi taka fajna dobra kawa!

 3. Tomek

  Pewnie, że się uda :D Zielona kawa nie różni się niczym od kawy zwykłej poza tym, że jest… zielona ; ) Warto skorzystać tutaj z ekspresów przelewowych. Daj znać jak smak i czy w ogóle ten rodzaj kawy się sprawdza.

 4. co kto lubi tak naprawdę. ja zdecydowanie wolę kawę z ziaren robioną w ekspresie ciśnieniowym z ceramicznym młynkiem. dla mnie ona jest o wiele bardziej aromatyczna i naturalna. trzeba też wziąć pod uwagę że taka paczka kawy ziarnistej na długo wystarcza, a kapsułki są na raz więc coraz trzeba kupować nowe, także kosztowo to na pewno drożej wychodzi

 5. kamil

  Jeśli już mowa o kapsułkach to ja wybieram tylko Jacobsa -> http://goo.gl/FSFgpB wiem, że się na nich nie zawiodę : ))) kiedyś stosowałam inne ale jednak przywiazalam sie do tych.

 6. Kachna

  Taki ekspres to też fajny pomysł na prezent dla ukochanej a nawet i dla ukochanego :DDD Pamiętajcie o tym aby się rozpieszczać a dobra kawa potrafi rozpieścić jak nic innego!

 7. Dostałam nie dawano w prezencie ekspres od mężą. Był w promocji w electro.pl i stwierdził że to będzie dla mnie strzał w 10 i był. Kawka z pianką z rana zapewnia uśmiech na cały dzień.

 8. Aurelia

  Ekspres do kawy albo z młynkiem albo delonghi. Żadne dolce gusto i inne wynalazki z mlekiem w proszku. Z tego wychodzi kawa, jak te cappuccino z paczki po 2zł. Nie ma to nic wspólnego z prawdziwą kawą. A do tego ten tassimo to w ogóle śmiech na sali – za mało barów ma, to taki zwykły przelewowiec…

 9. Ja po pół roku poszukiwań wzięłam Nespresso, przekonała mnie polityka tej firmy, koszt kapsułek (uwaga bo można płacić i ponad 2 złote za cuda innych firm) oraz 19 barów :)
  Kawa wychodzi gorąca, i jest gotowa w niecałą minutę. Nie mam pytań :P

 10. seniola

  Warto sobie porównać czasem różne modele, jeśli nie zależy nam na bajerach to warto kierować się przede wszystkim ciśnieniem – dobra kawa wychodzi jak jest te 15 bar. Ja korzystam już sporo czasu z prostego ekspresu Amici o oznaczeniu CD3011, naprawdę tani a ma dobre ciśnienie, funkcję do spieniania mleka i daje też gorącą wodę więc czajniczek do herbaty też zastępuje :)

 11. ekspresy do kawy domowe

  Ciekawy artykuł który dość dużo mówi jak ekspres do kawy jest najlepszy ! Osobiście dużo czytałam na Aromatkawy.pl o różnego rodzaju możliwościach, ale wasze sugestie są również bardo dobre !

 12. Zakupiłam w promocji DeLonghi ECAM44.660 to nowoczesny ekspres ciśnieniowy, który ma wbudowany młynek do kawy. Dla mnie kawa musi być świeżo zmielona przed zaparzeniem, dlatego właśnie zakupiłam ten ekspres. Sprzęt ma również dyszę do spieniania mleka, dzięki czemu codziennie po pracy delektuje się pyszna kawą Latte Macchiato.

 13. Kazimierz

  Polecam espressoart pl w poszukiwaniu dobrych promocji

 14. Mam i ja!! W końcu uzbierałam sobie na ekspres ciśnieniowy i dosłownie bez żadnej ściemy uzależniłam się od kawy z tego ekspresu. Jest tak pyszna, że znajomi wpadają z byle pretekstem by tylko napić się u mnie kawy:-)

 15. Jako miłośniczka kawy kupiłam ekspres marki Jura na stronie Decofire. Jestem bardzo zadowolona bo najpierw miał być to prezent dla mojej mamy ale w końcu to ja go przejęłam bo pijam większe ilości kawy kawy dzienni niż ona. Jest bardzo zgrabny i łatwy w obsłudze. Moja mama ma problemy z wszelkimi elektronicznymi elementami a obsługa tego ekspresu jest dla niej prosta.

 16. Możecie polecić jakiś ekspres do kawy dla singla? No, ewentualnie żeby dwa kubki można było za jednym razem zrobić.

Leave A Reply

Navigate