Program antywirusowy

program antywirusowy
Program antywirusowy
Program antywirusowy ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo naszych komputerów, laptopów, telefonów i nośników pamięci. Chroni przed szkodliwymi programami, które mogą doprowadzić do kradzieży danych osobowych lub nieodwracalnej utraty danych na nośnikach pamięci. Może wykryć i zneutralizować różnego rodzaju złośliwe wirusy, konie trojańskie i programy szpiegowskie. Właśnie dlatego program antywirusowy należy traktować jako element podstawowego pakietu oprogramowania naszego komputera. Minusem jest to, iż może on spowalniać pracę komputera i zabiera sporą ilość pamięci RAM. Najważniejszymi jego elementami są: skaner, monitoring, skaner online, programy zabezpieczające i funkcje dodatkowe.

Zakres ochrony

Wyróżniamy trzy typy o różnym zakresie funkcjonalności:

 • Program typu Antyvirus – który zapewnia podstawową ochronę przed różnego rodzaju wirusami, trojanami i robakami. Zazwyczaj nie posiada zapory sieciowej, więc jest polecany raczej dla urządzeń bez dostępu do sieci lub z innym zaporowym rozwiązaniem.
 • Program typu Internet Security – zapewnia całkowitą ochronę przed złośliwym oprogramowaniem. Posiada także zaporę, chroniącą nasze dane i hasła. Wyposażony jest również w ochronę antyspamową i aplikację do kontroli rodzicielskiej. Ten rodzaj programów jest najczęściej polecany i wybierany, gdyż zapewnia wystarczający poziom zabezpieczenia.
 • Program typu Total Security – polecany jest dla wymagających użytkowników. Posiada wszystkie funkcje ochronne oraz dodatkowe narzędzia np. do tworzenia i odtwarzania kopii zapasowych, do szyfrowania danych oraz optymalizujące prace systemu.

Programy antywirusowe na Windows – Ranking TOP 10

Pozycja Nazwa Producent Cena
1Eset NOD32 Antivirus (1 stan. / 2 lata) - Nowa licencjaEsetAktualna Cena
2Symantec Norton Security 3.0 Premium PL (10 stan. / 1 rok)SymantecAktualna Cena
3Eset Security Pack (3 stan. / 3 lata) - Nowa licencjaEsetAktualna Cena
4Eset NOD32 Antivirus (1 stan. / 3 lata) - Nowa licencjaEsetAktualna Cena
5Eset Security Pack (3 stan. / 1 rok) - Nowa licencjaEsetAktualna Cena
6Kaspersky Internet Security multi-device 2PC/1Rok OdnowienieKasperskyAktualna Cena
7Eset Security Pack (3 stan. / 1 rok) - UaktualnienieEsetAktualna Cena
8Kaspersky Internet Security multi-device 3PC/1Rok Odnowienie 2018KasperskyAktualna Cena
9GData Total Security (Protection) 2PC/1rok Odnowienie 2018GDataAktualna Cena
10Symantec Norton Security PREMIUM 10PC / 1Rok z kopią zapasową 2018,SymantecAktualna Cena

Pełna lista programów antywirusowych… ->

Jakie to są te dobre programy antywirusowe

Dobry program antywirusowy będzie w pełni chronił nasz system przed atakiem szkodliwego oprogramowania, nie będzie spowalniał pracy komputera i zapewniał bezpieczeństwo w trakcie wykonywania bankowych płatności. Powinien także dać się zainstalować na każdym komputerze, nawet ze starszym systemem operacyjnym. Wybierając odpowiedni program antywirusowy warto poczytać w internecie opinie użytkowników oraz różnego rodzaju artykuły i publikacje prasowe na portalach technicznych, które zajmują się różnymi rozwiązaniami bezpieczeństwa. Wyniki porównywania poszczególnych produktów warto sprawdzać na stronach instytucji np. AV – Comparatives.org, AV – Test.org czy Virus Bulletin.

Obecnie program antywirusowy to najczęściej pakiet programów chroniących komputer, pracujących na dwóch niezależnych modułach: skanującym i monitorującym.

Program antywirusowy na Androida Aktualna cena… ->
Program antywirusowy na Windows Aktualna cena… ->
Program antywirusowy na Linux Aktualna cena… ->

Skanowanie

Zadaniem skanera jest przeszukiwanie plików znajdujących się na komputerze, poszukując złośliwego oprogramowania. Do przeszukiwania plików najlepiej, aby były zastosowane metody heurystyczne i działanie skanera, co pomoże w walce z wirusami. Fakt skanowania bazy danych potencjalnych zagrożeń przez program antywirusowy to za mało, nawet z systematyczną aktualizacją tej bazy. Dobry program antywirusowy musi posiadać możliwość pełnego skanowania dysków urządzenia, zwłaszcza wtedy kiedy chcemy to wykonać ręcznie oraz opcję dowolnego zaplanowania pełnego skanowania.

Programy antywirusowe na smartfony i tablety

Antywirus na smartfona
Smartfon
Poza programami, które w zamyśle mają chronić nasze komputery stacjonarne i urządzenia przenośne takie jak tablety czy laptopy są także programy antywirusowe, które chronią nasze telefony czy smartfony. Dostosowane są one do wymogów technicznych tych urządzeń przez co nie przeciążają ich zbytnio oraz odpowiadają na problemy dedykowane tylko tym urządzeniom.

Programy antywirusowe na tablety i smartfony – Ranking TOP 10

Pozycja Nazwa programu Producent Cena programu
1Symantec Norton Security PREMIUM 10PC / 1Rok z kopią zapasową 2018,SymantecAktualna Cena
2Symantec Mobile Security 3 (1 stan. / 1 rok) - Nowa licencjaSymantecAktualna Cena
3Kaspersky Internet Security for Android PREMIUM 2018KasperskyAktualna Cena
4BitDefender Mobile Security Premium (1 urz. / 1 rok)BitDefenderAktualna Cena
5GData Internet Security Android (1 rok)GDataAktualna Cena
6F-secure Safe (1 stan. / 1 rok) - Nowa licencjaF-secureAktualna Cena
7Kaspersky Internet Security 1PC/2LataKasperskyAktualna Cena
8Eset Parental Control for Android (1 stan. / 3 lata)EsetAktualna Cena
9Eset Parental Control for Android (1 stan. / 2 lata)EsetAktualna Cena
10Eset Parental Control for Android (1 stan. / 1 rok)EsetAktualna Cena

Pełna lista programów antywirusowych na tablety… ->

Program antywirusowy na Androida? Dlaczego nie! Warto tutaj wspomnieć także, że mamy programy antywirusowe dedykowane na konkretne systemy operacyjne w tym także właśnie na Androida.

Monitorowanie

Wybierając dobry program antywirusowy trzeba zwrócić uwagę na to, aby monitorował on na bieżąco wszystkie operacje oraz informował o podejrzanych plikach i czynnościach. Najlepiej aby moduł monitorowania włączał się razem ze startem całego systemu, jednak może to spowolnić działanie naszego komputera. Jego skuteczność jest uzależniona od momentu, w którym jest on uruchomiony.

Skanowanie on-line

Dobry program chroniący przed wirusami posiada skaner uruchamiany na stornie internetowej. Użytkownik musi wejść na stronę producenta i ustawić skanowanie komputera. Nie wymaga on instalacji, ale trzeba mieć stały dostęp do internetu.

Programy zabezpieczające

Programy te powinny współpracować z naszym antywirusem. Są to zaawansowane aplikacje, które oprócz wykrywania wirusów, zajmują się wyszukiwaniem prób wyłudzenia informacji oraz haseł, chronią nas przed niechcianym spamem i są wyczulone na programy szpiegowskie. Mogą posiadać zaporę sieciową (firewall), antyspamową i antyphishingową. Dodatkowo zawierają także aplikację kontroli rodzicielskiej. Przed zakupem trzeba zapoznać się z jego funkcjonalnością i stopniem ochrony oraz popatrzeć na opinie użytkowników.

Płatny czy darmowy? Jaki program antywirusowy wybrać?

dobry program antywirusowyZ darmowych wersji oprogramowania antywirusowego mogą korzystać wyłącznie osoby prywatne. Firmy i wszelkiego rodzaju instytucje muszą mieć wykupione licencje na wszystkie stanowiska komputerowe. Darmowe programy antywirusowe najczęściej mają okrojone funkcje, co wiąże się z mniejszym zakresem ochrony i koniecznością instalowania dodatkowego oprogramowania. Zazwyczaj nie są odpowiednio często aktualizowane, brak im wsparcia technicznego ze strony producenta oraz mogą wyświetlać niechciane reklamy. Czasem nie mają polskich wersji językowych i potrafią mieć wbudowany system szpiegowania naszego komputera.

Liczba producentów darmowego antywirusowego oprogramowania jest ograniczona, a bezpłatne rozwiązania lepiej sprawdzają się u użytkowników bardziej zaawansowanych. Jeśli chcemy uniknąć nie potrzebnych problemów, czy ryzyku wycieku naszych danych, lepiej zapłacić za sprawdzony i markowy produkt.

Ceny programów antywirusowych

Jaki program antywirusowy wybrać? Cena programów komputerowych jest różna i zależy od danego typu licencji. Może ona obejmować jedno stanowisko komputerowe lub nawet kilka. Licencje przypisywane są do prywatnych osób albo firm i od tego zależy między innymi ich cena. Podstawowe wersje kupimy już od niecałych 100 złotych.

10 komentarzy

 1. maciek

  avg też fajnie skanuje pocztę i pliki, które się ściąga.

 2. grześ

  to w koncu jaki program antywirusowy wybrać? avg czy kasperskiego? moze jakies nortony?

 3. olo

  ja ostatnio wkręcam się w poszukiwanie dobrego antywirusa do tableta tylko jeszcze nikt nie odpowiedział mi na pytanie którego wybrać. Jak bedziecie mieli chwile to napiszcie cos o tym.

 4. Ja mam od paru lat Kaspersky i jest ok :) Nie muli, wszystko śmiga i łapie żadnych wirów

 5. Mariusz

  Każdy mówi coś innego i na inny program wskazuje:) każdy promuje i forsuje inny. A może by tak ktoś wypowiedział się niezależnie od firmy – jaki program wybrać?

 6. wektorM

  Ja ostatnio oddawałem kompa do informatyka i spytałem, jaki program antywirusowy darmowy mi poleca. On na to: mogę panu coś wgrać, ale to nie ma większego sensu, bo teraz jak wirus zaatakuje, to te programy i tak nie są w stanie komputera ochronić… Coś takiego

 7. Ja używam arcabita. W przeciwieństwie do darmowych programów robi dobrą robotę i nie zamula komputera.
  Jest niedrogi, skuteczny i polski. To ważne jeśli ktoś chce się nazwać patriotą gospodarczym. Ja, w każdym razie, tak.
  Mają bardzo dobre zaplecze techniczne i są pomocni, co się ceni. Pozdrawiam

 8. Ja przerabiałem wszystko od Nortona, AVG i Esteta, po Kasperskiego, którego mam już od kilku lat. Kupuje raz na rok licencję na dwa stanowiska i jeden mam do stacjonarki, drugi do lapka.

 9. arcabit szczególnie spoko do skanowania poczty, no i opcja safebrowser też super

Leave A Reply

Navigate