Pulsometr do biegania i dla zdrowia (medyczny)
Najważniejszą funkcją pulsometrów do biegania jest pomiar tętna podczas różnorodnej aktywności fizycznej i ćwiczeń. Dzięki pulsometrowi jesteśmy w stanie udoskonalać np. nasz trening biegowy, tak aby jego rezultaty były coraz lepsze i satysfakcjonujące.
Główną funkcją tego urządzenie jest monitorowanie zmian tętna w organizmie ćwiczącej osoby oraz gromadzenie tych danych, pochodzących z czujnika tętna. Dzięki tym pomiarom i odpowiednim analizą, możemy odpowiednio zwiększać np. spalanie tkanki tłuszczowej czy podkręcić naszą wydolność fizyczną. W tym, pomoże nam w tym ustalenie tzw. maksymalnego tętna oraz kontrolowanie właściwego pulsu podczas wysiłku. Sportowcy oraz biegacze rekreacyjni, mają świadomość tego, że pomiar tętna podczas biegu jest bardzo istotny. Obecnie na rynku – zarówno w sklepach stacjonarnych oraz internetowych – jest bardzo duży wybór pulsometrów z różnymi funkcjami, które możemy dopasować do swoich obecnych potrzeb. Przy wyborze pulsometru, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanego treningu oraz stopień jego zaawansowania. W tym artykule blogowy umieściliśmy wszystkie najważniejsze porady, które powinno się brać pod uwagę przy wyborze pulsometru!

Jaki pulsometr i markę wybrać?
Dla najbardziej zaawansowanych sportowców z pewnością przyda się zegarek z pulsometrem bądź pulsometr z funkcją GPS. W tej chwili do najpopularniejszych i najbardziej renomowanych marek produkujących pulsometry należą m.in. Garmin, Suunto Polar, Beurer, Sigma czy Timex. Jeżeli trenujesz zawodowe bądź systematycznie i zależy Ci na dokładnych pomiarach pulsu oraz wysokiej jakości wykonania urządzenia pomiarowego – z pewnością musisz się rozejrzeć, za profesjonalnym pulsometrem z powyższych marek.
Rodzaje pulsometrów
- Pulsometr klasyczny – w jego zestaw wchodzą dwa elementy – czujnik zakładany na klatkę piersiową oraz zegarek z funkcjonalnym wyświetlaczem. Przesył danych pomiędzy dwoma elementami odbywa się drogą radiową (bezprzewodowo). Urządzenie to charakteryzuje się dużą dokładnością pomiarów tętna. Dodatkowo, zależnie już od modelu pulsometru – ma on inne przydatne funkcje – jak np. opcja wyświetlania ilości spalanych kalorii, przebytych kroków, stoper oraz obecną datę i godzinę z możliwością podświetlenia tarczy. Większość pulsometrów posiada solidną i wodoszczelną obudowę. Idealnie nadaje się dla osób, którym zależy na bardzo dokładnym pomiarze pulsu w każdych warunkach atmosferycznych.

- Pulsometr jednoczęściowy – ten pulsometr należy stosować przede wszystkim podczas marszu lub dłuższych spacerów, gdyż podczas takiej aktywności fizycznej sprawdza się on najlepiej. Pulsometry jednoczęściowe dodatkowo rozróżniamy na sposób ich użytkowania i noszenia. Użytkujemy je w formie zegarka lub urządzenia zakładanego na palec bądź szyję . Ten rodzaj pulsometrów jest mniej dokładny w dostarczaniu odpowiednich pomiarów, dlatego nie są polecane wyczynowym sportowcom. Ich główną zaletą jest ich wygodne użytkowanie i przystępna cena. Z uwagi na ich przeznaczenie, Ilość funkcji w nich jest znacznie ograniczona.

- Pulsometr z licznikiem – ten rodzaj jest przeznaczony głównie dla rowerzystów. W jego skład może wchodzić kilka elementów. Jedną część pulsometru zakłada się na ciało, a drugą umieszcza się na kierownicy lub ramie roweru. Urządzenie często ma zaawansowane opcję i pełni funkcję licznika, mierzy prędkość, liczy kilometry oraz pokazuje tętno i kontroluje pracę serca.

Pulsometr w smartfonie – jak działa?
Jedną z nowinek technicznych jakie oferują nam nowoczesne smartfony jest możliwość pomiaru pulsu za pomocą telefonu. Dzięki dedykowanej aplikacji, którą można pobrać np. w sklepie Google Play – zamienisz swój smartfon w pulsometr. Odczytanie danych jest możliwe za pomocą przyłożenia palca do czytnika linii papilarnych, aparaty fotograficznego lub ekranu smartfona – nie są to jednak zbyt dokładne pomiary, które mogłyby posłużyć w codziennych treningach.
Istnieje możliwość integracji smartfona poprzez specjalną aplikację z opaską zakładaną na klatkę piersiową bądź ramię sportowca – jest to bardziej zaawansowana opcja.
Pulsometr cena
Ceny pulsometrów zaczynają się już od kwoty 100 zł. W tej kwocie możemy kupić pulsometr, który posiada podstawowe funkcje (pomiar tętna, licznik kalorii) i jest przeznaczony dla nowicjuszy sportowych. Co ważne – ceny pulsometrów w sklepach internetowych są zazwyczaj tańsze. Kwoty bardziej rozbudowanych modeli pulsometrów (przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników), uznanych i renomowanych firm – oscylują w granicach 2000-3000 zł. Szukając pulsometru z przeznaczeniem do spokojnej, weekendowej rekreacji czy dla seniorów – można znaleźć coś w stosownym oraz adekwatnym do potrzeb budżecie.

Najważniejsze funkcje pulsometrów
- Pomiar tętna – to najważniejsza funkcja pulsometru. Pulsometr powinien posiadać opcję ustawienia HRmax, czyli maksymalnego tętna sportsmena – można je oszacować odejmując od liczby 220 swój obecny wiek. Dzięki temu podczas treningu, gdy przekroczymy wartość HRmax, urządzenie nas o tym poinformuje. Będzie to dla nas sygnał, że trening jest zbyt intensywny i należy go zakończyć lub obniżyć jego intensywność. Urządzenie poinformuje nas o przekroczeniu HRmax za pomocą sygnały dźwiękowego lub odpowiedniej animacji na tarczy zegarka lub na ekranie smartfona.
- Licznik spalonych kalorii – jest przydatną funkcją dla osób walczących z nadwagą. Dzięki niemu dowiemy się o liczbie kalorii spalonych kalorii w danych dniu lub podczas konkretnego treningu. Opcja ta jest bardzo motywująca dla osób chcących pozbyć się zbędnych kilogramów.
- Stoper – Jest to jedna z podstawowych funkcji pulosmetra. Przyda się ono, zwłaszcza sportowcom, który zależy na pomiarze czasowym – np. biegaczom.
- Zegarek i alarm – urządzenie może również pełnić funkcję tradycyjnego zegarka z budzikiem, który pokaże także aktualną datę i godzinę. Dzięki temu po skończonym treningu nie spóźnimy się na umówione spotkanie lub nie zaśpimy do pracy po intensywnym treningu wieczorem.
- Porównywanie wyników – funkcja ta umożliwia analizę i porównanie naszych postępów podczas trenowania w różnych okresach czasowych.
- Licznik kilometrów – funkcja ta umożliwia pomiar przebytego dystansu.
- Funkcje dodatkowe – np. podświetlany ekran, dzięki któremu odczytamy wynik treningu o zmroku lub w nocy.

Wyjątkowe możliwości pulsometrów – monitoruj swoją aktywność fizyczna i stan zdrowia
Większość pulsometrów umożliwia swobodną łączność z komputerem czy smartfonem – za pomocą sieci bezprzewodowej (Wi-fi, Bluetooth) lub tradycyjnego kabla USB. Sportowcy, którzy chcą monitorować swój progres i wyniki w treningach, mogą zaimportować wynik z urządzenia i dowolnie nimi zarządzać. Wyświetlacz pulsometru możemy dowolnie konfigurować – tak, aby wyświetlały się opcje i funkcje na których najbardziej nam zależy w danym treningu (np. tętno, spalanie kalorii, prędkość). Ważne, aby kontrolować wskaźnik zużycia baterii, aby urządzenie nie rozładowało się podczas treningu czy długogodzinnej wędrówki po górach. Większość dostępnych pulsometrów posiada wbudowany język polski – więc bariera językowa nie będzie ewentualnym problemem – warto jednak sprawdzić przed zakupem czy urządzenie obsługuje język polski.

Wybierając pulsometr, należy dokładnie przeanalizować jakie funkcje będą nam najbardziej przydatne. Nie zawsze należy wybierać model urządzenia z dużą ilością zaawansowanych funkcji – z których i tak najprawdopodobniej nie skorzystasz w trakcie jego użytkowania. Istnieją modele dedykowane dla sportowców, którzy trenują określone dyscypliny i ćwiczenia (jak np. bieg, marsz, fitness, jazda na rowerze). Jeżeli jesteś wszechstronnym sportowcem (uprawiasz wiele dyscyplin) to warto poszukać uniwersalnego pulsometru, tak aby było można wybierać programy sportowe pod konkretną dyscyplinę. Wybierając pulsometr, kieruj się przede wszystkim własną oceną swoich predyspozycji sportowych i stopniem ich zaawansowania. Jeżeli dopiero zaczynasz trenować to na początek wystarczy nam prosty model bez zbędnych funkcji. Jeśli chcesz spalić zbędne kalorie i schudnąć, warto zaopatrzyć się w pulsometr mierzące tętno wraz ze wskaźnikiem spalania kalorii. Podczas biegu czy marszu (np. nordic walking) newralgiczną funkcją będzie licznik przemierzonych kilometrów i kroków. Do uprawiania sportów wodnych takich jak nurkowanie czy pływanie najlepiej zaopatrzyć się w specjalny pulsometr do pływania, który jest wodoodporny i w sam raz nadaje się do używania w basenach i jeziorach itp.