Pulsometr

Pulsometr Polar M400
Pulsometr Polar M400
Podstawową funkcją pulsometrów jest pomiar tętna podczas aktywności fizycznej, na przykład podczas biegania. Dzięki niemu jesteśmy w stanie udoskonalać trening, tak aby jego rezultaty były coraz lepsze. Dobry pulsometr zbiera dane pochodzące z czujnika tętna. Spalanie tkanki tłuszczowej i zwiększenie wydajności uzyskamy dzięki ustaleniu swojego maksymalnego tętna oraz kontrolowaniu pulsu podczas wysiłku. Ten kto biega wie, że jest to bardzo istotne. Na rynku dostępnych jest wiele modeli pulsometrów. Aby dobrać odpowiedni, trzeba wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanego treningu oraz stopień zaawansowania. W tym artykule zebraliśmy istotne porady, które powinniście wziąć pod uwagę!

Jaki pulsometr wybrać i kupić?

Dla tych bardziej zaawansowanych z pewnością przyda się zegarek z pulsometrem bądź pulsometr z GPS’em. Do najpopularniejszych marek produkujących pulsometry należą Garmin, Polar, Beurer, Sigma czy Timex.

Ceny dobrych pulsometrów

Jaki pulsometr wybrać i kupić? Producenci oczywiście także zadbali o to aby stworzyć wzornictwo skierowane dla kobiet i mężczyzn. Dobrej jakości pulsometr z trwałą obudową można kupić już za niecałe 100 złotych. Modele bardziej zaawansowane z dodatkowymi funkcjami, dla zawodowców, mogą kosztować nawet prawie 2000 złotych. Jednak zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku cena pulsometru nie jest wygórowana. W końcu chodzi o nasze zdrowie!

Pulsometry – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Rodzaje pulsometrów

 • Pulsometr klasyczny – składa się z czujnika zakładanego na klatkę piersiową oraz zegarka, który zakładany jest na rękę. Urządzenie podaje bardzo dokładne pomiary. Dodatkowo ma inne opcje, na przykład wyświetla ilość spalanych kalorii czy też dzień tygodnia. Posiada stoper, zegar oraz możliwość podświetlenia wyświetlacza. Zazwyczaj klasyczne pulsometry mają wodoszczelną obudowę. Idealnie nadaje się dla ludzi, którym zależy na bardzo dokładnym pomiarze.
 • Pulsometr jednoczęściowy – ten rodzaj świetnie sprawdzi się w marszu lub do spacerów. Modele jednoczęściowe różnią się od siebie sposobem noszenia, jedne są w formie zegarka na rękę, inne są zakładane na szyję albo palec. Urządzenia te są mniej dokładne jeśli chodzi o pomiary, ale za to bardzo wygodne. Niektóre pulsometry jednoczęściowe podają wynik pomiaru tętna dopiero po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Ilość funkcji w nich jest ograniczona.
 • Pulsometr z licznikiem – ten rodzaj jest przeznaczony głównie dla rowerzystów. W jego skład może wchodzić kilka elementów. Jedną część pulsometru zakłada się na ciało, a drugą umieszcza się na kierownicy lub ramie roweru. Urządzenie pełni funkcję licznika, mierzy prędkość, liczy kilometry oraz pokazuje tętno i kontroluje pracę serca.

Ciekawym rozwiązaniem wydaje się również pulsometr w telefonie. Dzięki specjalnej aplikacji możemy podczas treningu co jakiś czas sprawdzać swoje tętno poprzez przyłożenie palca do ekranu smartfona. Inną opcją jest zainstalowanie aplikacji, która pozwala na stałe mierzenie tętna. W tym jednak przypadku konieczne jest założenie specjalnej opaski na klatkę piersiową i ramię (pulsometr na ramię). Wybór najlepszego urządzenia zależy od rodzaju aktywności, jaką mamy zamiar wykonywać z jego wykorzystaniem. W podjęciu decyzji o kupnie odpowiedniego pulsometru może okazać się pomocne porównanie poszczególnych modeli, ich funkcji i dodatków.

Jakie funkcje powinien mieć pulsometr?

Poniżej kilka funkcji, które według nas powinny posiadać dobre pulsometry w przyzwoitej cenie:

 • Stoper – funkcja która przyda się sportowcom oraz osobom, którym zależy na uzyskiwaniu określonych wyników. Jest to podstawowa funkcja, w którą wyposażone są prawie wszystkie pulsometry. Przyda się dla osób trenujących biegi oraz pływanie.
 • Licznik spalonych kalorii – jest przydatną funkcją dla osób walczących z nadwagą. Dzięki niemu dowiemy się o liczbie kalorii, którą spaliliśmy podczas treningu. Licznik jest oczywiście orientacyjny, ale na pewno będzie pomocny w procesie odchudzania.
 • Zegarek i alarm – urządzenie oprócz funkcji pomiaru tętna może być normalnym czasomierzem, który pokaże także aktualną datę. Dzięki temu po skończonym treningu nie spóźnimy się na umówione spotkanie.
 • Porównywanie wyników – funkcja ta zapewnia podgląd naszych postępów podczas trenowania. Pozwala porównać ze sobą kilka wyników, z paru dni a nawet tygodni.
 • Licznik kilometrów – funkcja ta umożliwia pomiar dystansu biegu.
 • Funkcje dodatkowe – podczas ćwiczeń przyda się podświetlany ekran, dzięki któremu odczytamy wynik nawet po zmroku.
 • Pomiar tętna – dobry pulsometr musi posiadać możliwość wpisana do niego HRmax, czyli maksymalnego tętna. Aby je obliczyć należy odjąć od liczby 220 swój wiek. Kiedy podczas treningu przekroczymy podaną wartość, urządzenie powiadomi nas o tym poprzez sygnał dźwiękowy. Należy wówczas przerwać trening lub zmniejszyć jego intensywność. Oprócz bodźca słuchowego, niektóre urządzenia mogą być wyposażone także w wizualny system powiadomień. Przykładowo może to być pulsujące światełko albo zmieniający się kolor serduszka na wyświetlaczu. Wybierając pulsometr trzeba zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada kodowany sygnał. Dzięki temu inne elektryczne sprzęty nie będą zakłócały jego pracy ani pomiarów.

W cenie do 150 złotych zwykle możemy dostać urządzenie zawierające licznik i pulsometr. Jest to zupełnie wystarczający zestaw dla początkujących adeptów sportu, i w porównaniu do korzyści, jakie możemy z niego mieć, stosunkowo tani. W opinii użytkowników jedynym ich minusem jest możliwość zapisania tylko jednego treningu.

Wyjątkowe możliwości

Wiele pulsometrów umożliwia łączność z komputerem, głównie za pomocą kabla. Osoby, które chcą kontrolować swoje postępy w treningach, mogą zgrać wyniki i zarządzać nimi za pomocą specjalnego oprogramowania. Przydatna jest także możliwość własnej konfiguracji pulsometru, dzięki której ustawimy na wyświetlaczu tylko interesujące nas parametry. Ważne, aby urządzenie miało wskaźnik zużycia baterii, aby przez przypadek nie zabrakło mu energii. Warto również zwrócić uwagę na język, w którym jest obsługiwany sprzęt. Często nie ma w nim opcji języka polskiego.

Wybierając najlepszy pulsometr, trzeba się zastanowić, które funkcje będą dla nas przydatne. Nie ma sensu kupować urządzenia z mnóstwem dodatkowych opcji, z których nie będziemy korzystać. Istnieją modele skierowane dla osób trenujących określone dyscypliny, na przykład pływanie, nordic walking czy fitness, a także pulsometry do jazdy na rowerze i do biegania. Można spotkać także takie dla multisportowców, w których możemy zmieniać ustawienia w zależności od uprawianego sportu. Kupując pulsometr, kierujmy się własnym stopniem zaawansowania; na początek wystarczy nam prosty model bez zbędnych funkcji. Jeśli chcemy schudnąć, warto zaopatrzyć się w urządzenie mierzące tętno wraz ze wskaźnikiem spalania kalorii. Przy bieganiu czy nordic walking niezbędny będzie licznik przemierzonych kilometrów. Do uprawiania sportów wodnych takich jak nurkowanie czy pływanie najlepiej zaopatrzyć się w specjalny pulsometr do pływania, z którego można korzystać zarówno w basenie, jak i w otwartych akwenach.

Pulsometr Beurer PM 18
Pulsometr Beurer PM 18

Najpopularniejsze pulsometry

Porównaj aktualne ceny

6 komentarzy

 1. Fitneswoman

  Ja zdecydowanie polecam taki, który ma licznik spalania kalorii. To fajny element motywujący kiedy na bieżąco możesz to kontrolować.

 2. Mariolka krejzolka

  jaki pulsometr kupić dla brata biegacza? poleccie coś plizz1! : )

 3. Sport-Team

  Najlepszym rozwiązaniem jest Polar M400, produkt obecnie jest dostępny w sklepie Sferis i tam właśnie kupiłem swoją sztukę. Największe zalety to nawigacja GPS, wodoodporność oraz zapisywanie danych w sieci. Urządzenie świetnie trzyma na baterii, zdecydowanie spasuje kazdemu.

 4. Sport-Team

  Polar M400 zdecydowanie będzie najlepszym wyborem!

 5. kickickic

  Fitbity są bardzo dobre: geekee.pl/fitbit-flex-ciemnoszary.html

 6. Mam pulsometr – zegarek Garmina i ma bardzo fajne funkcje, ale jakoś mało intuicyjne ustawienia. i weź tu człowieku ustawiaj, jak siedzisz na kajaku i buja :D

Leave A Reply

Navigate