Rozdrabniacz do gałęzi (rębak)

Dobry rozdrabniacz do gałęzi to świetna inwestycja. Dzięki niemu zadbasz o porządek w ogrodzie, ale przede wszystkim wykorzystasz rozdrobnione części na ściółkę, wysokokaloryczny opał, kompost a nawet do ocieplenia gleby zimą. Oszczędzisz przy tym na kosztach, jakie musiałbyś ponieść przy ocieplaniu roślin w sezonie zimowym innymi metodami.

Zastosowanie rozdrabniacza / rębaka

Rozdrabniacz do gałęzi
Rozdrabniacz do gałęzi
Jest to bardzo funkcjonalny sprzęt. Rozdrabnia gałęzie, suche pędy i martwe rośliny. Z powstałych wskutek rozdrabniania resztek powstaje efekt eko recyclingu, gdyż możemy je zastosować do podsypania drzew, krzewów i kwiatów. Ze względu na moc i wydajność rębaki dzielimy na spalinowe i elektryczne. Poniżej przyjrzymy się każdemu z nich. Inną cechą je różnicującą jest element tnący, ale o nim za chwilę. Zanim zdecydujesz się na kupno rozdrabniacza, określ ile gałęzi musisz zniszczyć w ciągu roku. Ta estymacja pomoże Ci się zdecydować na rodzaj rozdrabniacza, gdyż tu na pierwsze miejsce wysuwa się moc przerobowa sprzętu. Jaki rozdrabniacz / rębak do gałęzi wybrać i kupić? Ze względu na moc dzielimy je na:

Spalinowe rozdrabniacze do gałęzi

Ze względu na brak konieczności podłączania do gniazdka, przebijają rozdrabniacze elektryczne przede wszystkim swą mobilnością. Ich moc jest imponująca, bo może to być niewinne 1,2 kW ale górna granica dochodzi aż do 6 kW! Wykorzystuje się je w dużych ogrodach, powierzchniach parkowych, lasach i przestrzeniach miejskich oraz sadach. Ze względu na większą moc są też dużo bardziej wydajne, gdyż gałęzie o średnicy 6-7 cm to dla nich pestka. Niestety trzeba za nie sporo zapłacić. Ich cena waha się od kilku nawet do kilku tysięcy złotych.

Spalinowe rozdrabniacze do gałęzi – Ranking TOP 10

Pozycja Nazwa rozdrabniacza Producent Cena rozdrabniacza
1Hecht 6173HechtAktualna Cena
2HONDA GTS 900 HHONDAAktualna Cena
3GREENTECHNIK CIP1200PTOGREENTECHNIKAktualna Cena
4GREENTECHNIK CIP2200FORESTGREENTECHNIKAktualna Cena
5Hecht 6208HechtAktualna Cena
6GREENTECHNIK BC200HDPTOGREENTECHNIKAktualna Cena
7GREENTECHNIK BC200HDH13GREENTECHNIKAktualna Cena
8Hecht 6421HechtAktualna Cena
9GTM GTS900HGTMAktualna Cena
10Agrinova BIO 555AgrinovaAktualna Cena

Pełna lista spalinowych rozdrabniaczy do gałęzi ->

Elektryczne rozdrabniacze do gałęzi

Takie rozdrabniarki i rębaki są najbardziej odpowiednie do małych i średnich ogrodów. Ich moc sięga od 1,2 kW do 2,8 kW co ma przełożenie na rozdrabnianie gałęzi o średnicy ok. 4 centymetrów. Jak sama nazwa wskazuje wymagają podłączenia do gniazdka elektrycznego, co jest swego rodzaju ograniczeniem. Bardziej wytrwałym pozostaje przenoszenie gałęzi w jedno miejsce. Za przyzwoity model zapłacimy od ok 400 zł wzwyż.

Elektryczne rozdrabniacze do gałęzi – Ranking TOP 10

Pozycja Nazwa rozdrabniacza Producent Cena rozdrabniacza
1Makita UD2500MakitaAktualna Cena
2Fieldmann FZD 4010-EFieldmannAktualna Cena
3Fieldmann FZD 4020-EFieldmannAktualna Cena
4Bosch AXT 25TCBoschAktualna Cena
5Hecht 624 BOXHechtAktualna Cena
6Hecht 624HechtAktualna Cena
7Hecht 6280XLHechtAktualna Cena
8Einhell GH-KS 2440EinhellAktualna Cena
9Hecht 6284 XLHechtAktualna Cena
10Hecht 626 SILENTHechtAktualna Cena

Pełna lista elektrycznych rozdrabniaczy do gałęzi ->

Element tnący

Warto przyjrzeć się elementowi tnącemu w rozdrabniaczach. Obecnie są to dwa rodzaje: walec zębaty lub nóż ślimakowy. Są to bezpieczne i ciche modele. Wyparły niebezpieczne wirujące noże. Zaletą noża ślimakowego jest bezproblemowe rozdrabnianie gałęzi twardych i grubych, natomiast walec zębaty doskonale poradzi sobie z dużą ilością twardych gałęzi. Spalinowe mogą być wyposażone w system bijakowy, poza nożami tnącymi.

Bezpieczeństwo podczas pracy

Okulary ochronne do pracy w ogrodzie
Okulary ochronne

Koniecznie pamiętaj by zachować odpowiednie zasady ostrożności przy pracy z takim narzędziem. Ze względu na wypadające wióry zaopatrz się w okulary, rękawice ochronne to kwestia bezsporna. Zwróć uwagę na strój; rękawy koszuli czy bluzy nie mogą zwisać, gdyż grozi to ich wkręceniem podczas pracy. Nowe modele na rynku powinny ciąć gałęzie bezodrzutowo, co zwiększa bezpieczeństwo pracy z maszyną. Niemniej bądź ostrożny.

Okulary ochronne Aktualna cena
Rękawice robocze Aktualna cena
Obuwie robocze Aktualna cena
Odzież robocza Aktualna cena

Dodatki

Rębak Hecht 6159
Rębak Hecht 6159
Producenci oferują akcesoria lub dodatkowe funkcje, które ułatwią pracę. Zwróć na nie uwagę przed zakupem. Spalinowe wypadają tu całkiem fajnie, np. Gepard Maschinen R-1390 może mieć 2 komory cięcia (dualny system rozdrabniający), czujnik stanu oleju chroniący rębak przed zatarciem, hamulec bezpieczeństwa, noże wykonane ze stali narzędziowej szybkotnącej, uchwyt transportowy, zestaw narzędzi do obsługi rębaka i dokumentację techniczno – ruchową. Warto zwrócić też uwagę na prędkość obrotową (ilość obrotów na minutę) i funkcję redukcji wibracji.

Pozostałe mile widziane funkcje rozdrabniarek to:

 • wciąganie gałęzi (wówczas nie trzeba gałęzi wpychać, co jest też bezpieczniejsze przy użytkowaniu sprzętu),
 • bieg wsteczny, który w razie zatkania się elementu tnącego, umożliwi wydobycie gałęzi,
 • wyłącznik przeciążeniowy z kolei wyłączy samodzielnie maszynę, w przypadku gdy materiał jest zbyt twardy lub za gruby,
 • kosz lub worek na zrębki

Jaki rozdrabniacz do gałęzi/rębak wybrać i kupić?

Jaki rozdrabniacz do gałęzi/rębak wybrać i kupić? Podsumowując, przed kupnem dobrego rozdrabniacza, dostosuj jego moc do swoich potrzeb, zwróć uwagę na materiały z jakich wykonano podzespoły, lepsze jakościowo będą bardziej wytrzymałe przy pracy i mniej zawodne. Zwróć uwagę na sam system tnący i dodatkowe funkcje. Przy mniejszym sprzęcie, który będzie wymagał przenoszenia, pamiętaj, że im mniej będzie ważył, tym lepiej dla Twoich pleców. Powodzenia w zakupie!

Tak znaleźliście nasz ranking:

 • rozdrabniacz do gałęzi opinie
 • jaki rozdrabniacz do gałęzi
 • rozdrabniacz do gałęzi
 • jaki rębak kupić
 • rozdrabniacz gałęzi opinie
 • rozdrabniacz do gałęzi forum
 • rozdrabniacze do gałęzi opinie
 • rozdrabniacz do gałęzi jaki wybrać
 • jaki wybrać rozdrabniacz do gałęzi
 • jaki rozdrabniacz do gałęzi kupić

2 komentarze

 1. Marian

  Szukam opinii o używanych rębakach. Nadają się czy tak czy siak trzeba będzie wymienić elementy tnące co ostatecznie wskaże na to, że lepiej i tak kupić nowy rozdrabniacz?

 2. stefan

  rozdrabniacz do gałęzi przyda sie juz niebawem jak trzeba bedzie po zimie posprzatac to co sie polamalo pod sniegiem. choc tej zimy to zimy raczej niewiele.

Leave A Reply

Navigate