Rozdrabniacz do gałęzi (rębak)

Dobry rozdrabniacz do gałęzi to świetna inwestycja. Dzięki niemu zadbasz o porządek w ogrodzie, ale przede wszystkim wykorzystasz rozdrobnione części na ściółkę, wysokokaloryczny opał, kompost a nawet do ocieplenia gleby zimą. Oszczędzisz przy tym na kosztach, jakie musiałbyś ponieść przy ocieplaniu roślin w sezonie zimowym innymi metodami.

Zastosowanie rozdrabniacza / rębaka

Rozdrabniacz do gałęzi
Rozdrabniacz do gałęzi
Jest to bardzo funkcjonalny sprzęt. Rozdrabnia gałęzie, suche pędy i martwe rośliny. Z powstałych wskutek rozdrabniania resztek powstaje efekt eko recyclingu, gdyż możemy je zastosować do podsypania drzew, krzewów i kwiatów. Ze względu na moc i wydajność rębaki dzielimy na spalinowe i elektryczne. Poniżej przyjrzymy się każdemu z nich. Inną cechą je różnicującą jest element tnący, ale o nim za chwilę. Zanim zdecydujesz się na kupno rozdrabniacza, określ ile gałęzi musisz zniszczyć w ciągu roku. Ta estymacja pomoże Ci się zdecydować na rodzaj rozdrabniacza, gdyż tu na pierwsze miejsce wysuwa się moc przerobowa sprzętu. Jaki rozdrabniacz / rębak do gałęzi wybrać i kupić? Ze względu na moc dzielimy je na:

Spalinowe rozdrabniacze do gałęzi

Ze względu na brak konieczności podłączania do gniazdka, przebijają rozdrabniacze elektryczne przede wszystkim swą mobilnością. Ich moc jest imponująca, bo może to być niewinne 1,2 kW ale górna granica dochodzi aż do 6 kW! Wykorzystuje się je w dużych ogrodach, powierzchniach parkowych, lasach i przestrzeniach miejskich oraz sadach. Ze względu na większą moc są też dużo bardziej wydajne, gdyż gałęzie o średnicy 6-7 cm to dla nich pestka. Niestety trzeba za nie sporo zapłacić. Ich cena waha się od kilku nawet do kilku tysięcy złotych.

Spalinowe rozdrabniacze do gałęzi – Ranking TOP 10

Pozycja Nazwa rozdrabniacza Producent Cena rozdrabniacza
1Hecht 6208HechtAktualna Cena
2Hecht 6173HechtAktualna Cena
3Hecht 6421HechtAktualna Cena
4FAWORYT FRS65OHVFAWORYTAktualna Cena
5FAWORYT FRS 90FAWORYTAktualna Cena
6Hecht 6642HechtAktualna Cena
7GTM GTS900HGTMAktualna Cena
8GTM GTS 1300HGTMAktualna Cena

Pełna lista spalinowych rozdrabniaczy do gałęzi ->

Elektryczne rozdrabniacze do gałęzi

Takie rozdrabniarki i rębaki są najbardziej odpowiednie do małych i średnich ogrodów. Ich moc sięga od 1,2 kW do 2,8 kW co ma przełożenie na rozdrabnianie gałęzi o średnicy ok. 4 centymetrów. Jak sama nazwa wskazuje wymagają podłączenia do gniazdka elektrycznego, co jest swego rodzaju ograniczeniem. Bardziej wytrwałym pozostaje przenoszenie gałęzi w jedno miejsce. Za przyzwoity model zapłacimy od ok 400 zł wzwyż.

Elektryczne rozdrabniacze do gałęzi – Ranking TOP 10

Pozycja Nazwa rozdrabniacza Producent Cena rozdrabniacza
1Hecht 624HechtAktualna Cena
2Hecht 624 BOXHechtAktualna Cena
3Makita UD2500MakitaAktualna Cena
4Hecht 626 SILENTHechtAktualna Cena
5Hecht 6248XLHechtAktualna Cena
6Bosch AXT 25TCBoschAktualna Cena
7Fieldmann FZD 4020-EFieldmannAktualna Cena
8Bosch AXT 2000HPBoschAktualna Cena
9FAWORYT GTR 2500FAWORYTAktualna Cena
10AL-KO Easy Crush LH 2800AL-KOAktualna Cena

Pełna lista elektrycznych rozdrabniaczy do gałęzi ->

Element tnący

Warto przyjrzeć się elementowi tnącemu w rozdrabniaczach. Obecnie są to dwa rodzaje: walec zębaty lub nóż ślimakowy. Są to bezpieczne i ciche modele. Wyparły niebezpieczne wirujące noże. Zaletą noża ślimakowego jest bezproblemowe rozdrabnianie gałęzi twardych i grubych, natomiast walec zębaty doskonale poradzi sobie z dużą ilością twardych gałęzi. Spalinowe mogą być wyposażone w system bijakowy, poza nożami tnącymi.

Bezpieczeństwo podczas pracy

Okulary ochronne do pracy w ogrodzie
Okulary ochronne

Koniecznie pamiętaj by zachować odpowiednie zasady ostrożności przy pracy z takim narzędziem. Ze względu na wypadające wióry zaopatrz się w okulary, rękawice ochronne to kwestia bezsporna. Zwróć uwagę na strój; rękawy koszuli czy bluzy nie mogą zwisać, gdyż grozi to ich wkręceniem podczas pracy. Nowe modele na rynku powinny ciąć gałęzie bezodrzutowo, co zwiększa bezpieczeństwo pracy z maszyną. Niemniej bądź ostrożny.

Okulary ochronne Aktualna cena
Rękawice robocze Aktualna cena
Obuwie robocze Aktualna cena
Odzież robocza Aktualna cena

Dodatki

Rębak Hecht 6159
Rębak Hecht 6159
Producenci oferują akcesoria lub dodatkowe funkcje, które ułatwią pracę. Zwróć na nie uwagę przed zakupem. Spalinowe wypadają tu całkiem fajnie, np. Gepard Maschinen R-1390 może mieć 2 komory cięcia (dualny system rozdrabniający), czujnik stanu oleju chroniący rębak przed zatarciem, hamulec bezpieczeństwa, noże wykonane ze stali narzędziowej szybkotnącej, uchwyt transportowy, zestaw narzędzi do obsługi rębaka i dokumentację techniczno – ruchową. Warto zwrócić też uwagę na prędkość obrotową (ilość obrotów na minutę) i funkcję redukcji wibracji.

Pozostałe mile widziane funkcje rozdrabniarek to:

  • wciąganie gałęzi (wówczas nie trzeba gałęzi wpychać, co jest też bezpieczniejsze przy użytkowaniu sprzętu),
  • bieg wsteczny, który w razie zatkania się elementu tnącego, umożliwi wydobycie gałęzi,
  • wyłącznik przeciążeniowy z kolei wyłączy samodzielnie maszynę, w przypadku gdy materiał jest zbyt twardy lub za gruby,
  • kosz lub worek na zrębki

Jaki rozdrabniacz do gałęzi/rębak wybrać i kupić?

Jaki rozdrabniacz do gałęzi/rębak wybrać i kupić? Podsumowując, przed kupnem dobrego rozdrabniacza, dostosuj jego moc do swoich potrzeb, zwróć uwagę na materiały z jakich wykonano podzespoły, lepsze jakościowo będą bardziej wytrzymałe przy pracy i mniej zawodne. Zwróć uwagę na sam system tnący i dodatkowe funkcje. Przy mniejszym sprzęcie, który będzie wymagał przenoszenia, pamiętaj, że im mniej będzie ważył, tym lepiej dla Twoich pleców. Powodzenia w zakupie!

2 komentarze

  1. Marian

    Szukam opinii o używanych rębakach. Nadają się czy tak czy siak trzeba będzie wymienić elementy tnące co ostatecznie wskaże na to, że lepiej i tak kupić nowy rozdrabniacz?

  2. stefan

    rozdrabniacz do gałęzi przyda sie juz niebawem jak trzeba bedzie po zimie posprzatac to co sie polamalo pod sniegiem. choc tej zimy to zimy raczej niewiele.

Leave A Reply

Navigate