Jaki termometr bezdotykowy wybrać?

Termometr bezdotykowy

Każda osoba w domu powinna mieć dobrej jakości termometr bezdotykowy. Z jego pomocą, będziemy w stanie zmierzyć temperaturę swojego ciała i podjąć dalsze kroki w ewentualnej diagnostyce. W przypadku problemów zdrowotnych wywołanych np. zakażeniem bakteryjnym czy wirusowym – jednym z pierwszych objawów jest podniesiona temperatury organizmu. W celu określenia dokładnej temperatury ciała będzie nam potrzebny termometr, który w ułamku sekundy wskaże pomiar temperatury.


Termometr bezdotykowy dla dzieci i niemowląt

Urządzenie to przyda się zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, gdyż maluchy nie są w stanie same określić i zakomunikować pogarszającego się stanu zdrowia wywołanego np. ząbkowaniem lub gorączką – dlatego ważna jest obserwacja dziecka oraz mierzenie temperatury w razie wątpliwości. Dzięki termometrowi bezdotykowemu dla dzieci jest to banalnie proste i szybkie w wykonaniu – dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad temperaturą ciała dziecka oraz jego zdrowiem.

Termometr bezdotykowy dla dzieci i niemowląt (typ laserowy) musi koniecznie się znaleźć w każdej dobrze zaopatrzonej apteczce domowej – to must have Mam oraz Pań domu, które troszczą się o swoich domowników . To właśnie dzięki niemu potwierdzimy pierwsze objawy choroby u dzieci i młodzieży, które mogą nie zakomunikować gorszego samopoczucia i pierwszych objawów rozwijającej się choroby lub toczącej walki z infekcją w organizmie.

Dobry termometr bezdotykowy na podczerwień – czyli jaki?

Obecnie w Polsce i na świecie przybywa użytkowników  elektronicznych termometrów bezdotykowych – głównie za sprawą pandemii COVID-19 – dla własnej wygody i szybkości pomiarów. Należy pamiętać, że w 2009 r. w celu dostosowania się do prawa UE – wycofano z produkcji popularne wówczas w Polsce termometry rtęciowe.

Do prawidłowego funkcjonowania i odczytu temperatury w termometrach bezdotykowych wykorzystana została technologia oparta na podczerwieni (dlatego stosuje się również termin: termometr na podczerwień). Termometry te, działają bardzo szybko i dość dokładnie. Co ważne, dokonują odczytów temperatury ciała z zachowaniem pełnej higieny, gdyż urządzenie nie musi bezpośrednio dotykać ciała „badanej” osoby – co zapobiega przenoszeniu się potencjalnych chorób (np. grzybicy). W celu uzyskania pomiar temperatury, wystarczy przybliżyć urządzenie do ciała – najczęściej wybieranym miejscem jest czoło (na odległość od kilku do kilkunastu centymetrów) i po chwili otrzymujemy wynik na wyświetlaczu. Po ukończeniu pomiaru temperatury – nie trzeba specjalnie dezynfekować urządzenia – oczywiście należy dbać o jego ogólną czystość.

Jaki termometr bezdotykowy wybrać i kupić?

Budżetowe termometry mogą kosztować nawet mniej niż 100 złotych. Za lepszy termometr należy wydać ok. 150-250 zł. Warto rozejrzeć się w sklepach stacjonarnych, aptekach oraz zaufanych sklepach internetowych (tutaj mogą być nieco tańsze). Ważne, aby termometr miał odpowiednie certyfikaty i atesty medyczne, które potwierdzają jego dokładność w mierzeniu temperatury ciała.

Jak działa termometr bezdotykowy?

Termometr bezdotykowy, działają na tej samej zasadzie co pirometry. W celu odczytu temperatury, wykorzystuje promieniowanie cieplne (podczerwone), które wytwarza ludzkie organizm. To właśnie wspomniany pirometr dokonuje pomiaru tego promieniowania. Dzisiejsze termometry są dokładniejsze od swoich poprzedników. Błędy pomiarowe są minimalne i nie wpływają na prawidłową interpretacją wyników. Gdy jest się chory i ma się gorączkę – to dzięki szybkiemu pomiarowi – można dokonywać wielu odczytów temperatury ciała w krótkim odstępie czasu. Pomoże nam to sprawdzić, czy temperatura wzrasta lub opada (np. po zażyciu lekarstw) i pozwoli na dalsze działania w celu wyzdrowienia – np. umówienie wizyty u lekarza.

Różne rodzaje pirometrów

Wyróżniamy dwa rodzaje ciepłomierzy, ze względu na sposób dokonywania pomiarów: w uchu lub na skroni. Termometrem zmierzymy także temperaturę: mleka, potraw, wody do kąpieli dla dziecka lub nawet powietrza. Urządzenie dostosowuje się do temperatury otoczenia, a przerwy pomiędzy kolejnymi pomiarami nie są konieczne. W porównaniu do tradycyjnych termometrów są one nie tylko bardziej bezpieczne i praktyczne, ale także bardziej uniwersalne. Opinie użytkowników co do termometrów bezdotykowych są w tym względzie zgodne.

Dodatkowe funkcjonalności

Przed zakupem warto zwrócić uwagę czy dane urządzenie ma kilka przydatnych funkcji:

  • Wbudowany zegar.
  • Zapamiętywanie ostatnich pomiarów – niektóre modele mogą pamiętać nawet kilkanaście wyników.
  • Podświetlany ekran – ułatwia odczytywanie w ciemności.
  • Skala – temperatura może być wyrażana w kilku skalach.
  • Gwarancja – dobrze aby producent zapewniał ją na 2 – 3 lata.

Termometr bezdotykowy przydatny jest dla rodziców małych dzieci, dla który mierzenie temperatury bywa uciążliwe. Dzięki niemu jesteśmy w stanie dokonać pomiaru nawet śpiącemu maluchowi. To najlepsze urządzenie także dla osób starszych, którym brakuje już cierpliwości, a sam proces zabiera tylko kilka sekund. Warto wybrać markowy produkt, solidnie wykonany i z odpowiednio długim okresem gwarancji.

Najlepszy termometr bezdotykowy: producenci i marki

Największym powodzeniem wśród klientów cieszą się termometry bezdotykowe firm Microlife, Tech Med, Thermoflash, BabyOno, Beurer, Braun, Vitammy Space,Visiomed, Kardioline, Kardio – Test, Nuvita, Novama czy Medisana.