Zasilacz do komputera

Zasilacz do komputera to jeden z ważniejszych podzespołów. Decyduje on o stabilności systemu i możliwości rozbudowy sprzętu. Zasilacz komputerowy dostarcza także prąd do innych podzespołów. Jeśli będzie źle dobrany, może powodować niespodziewane restarty, zawieszenia systemów, a nawet uszkodzenia poszczególnych części. Stanowi on obronę przed nagłymi skokami napięcia, więc dobór odpowiedniej mocy jest kluczowy. Najczęściej kupujemy go raz na kilka lat. Dlatego warto kupić dobry, który wystarczy na dłużej. Dla wszystkich tych, którzy potrzebują kilku istotnych porad ten poradnik będzie stanowił uzupełnienie wiedzy. Tak więc zapraszam do lektury bo zasilacz to bardzo ważna rzecz!

Moc zasilaczy

Zasilacz do komputera Silentium PC Vero M1 600W
Zasilacz do komputera Silentium PC Vero M1 600W
Aby dokonać właściwego wyboru, najpierw musimy określić zapotrzebowanie na moc. Najwięcej energii potrzebuje procesor i karta graficzna. W określeniu zapotrzebowania mocy pomogą zamieszczone kalkulatory na stronach producentów zasilaczy. Wystarczy podać wszystkie dane, m. in. model procesora oraz ilość i rodzaje kart graficznych oraz odpowiedzieć na parę pytań. Jedne z najlepszych takich kalkulatorów to Enermax i BeQuiet! Są one na bieżąco aktualizowane i bardzo szczegółowe. Warto wybrać model o nieco większej mocy, niż wynika to z obliczeń kalkulatora. Często producenci podają maksymalną moc, a nie tą użytkową – ciągłą, na której opiera się dostarczanie prądu do komputera.

Jaki zasilacz komputerowy wybrać i kupić?

Nowoczesne, sprawdzone zasilacze komputerowe mają wszystkie wymienione zabezpieczenia, z kolei te tańsze mogą nie mieć żadnego. Certyfikaty Nvida SLI i AMD CrossfireX umożliwią instalację kolejnych kart graficznych i jednoczesnej, bezproblemowej pracy zasilacza.

Zasilacze do komputera – Ranking TOP 10

Poniżej prezentujemy ranking najlepszych i najpopularniejszych zasilaczy komputerowych:

Pozycja Nazwa zasilacza Producent Cena zasilacza
1SilentiumPC Vero M2SilentiumPCAktualna Cena
2SilentiumPC Vero L2SilentiumPCAktualna Cena
3Seasonic Focus Plus Gold 550WSeasonicAktualna Cena
4Seasonic Focus 650WSeasonicAktualna Cena
5be quiet! Straight Power 11 650Wbe quiet!Aktualna Cena
6Chieftec GPS-700A8ChieftecAktualna Cena
7SilentiumPC Supremo FM2SilentiumPCAktualna Cena
8Seasonic Focus Plus Gold 750WSeasonicAktualna Cena
9Thermaltake Toughpower Grand ThermaltakeAktualna Cena
10Chieftec GPS-550CChieftecAktualna Cena

Pełna lista zasilaczy komputerowych >>>

Sprawność

Jest ona wyrażona w procentach i mierzy efektywność zasilacza, czyli jaką część prądu jest on w stanie przerobić na użyteczną energię dla komputera. Wydajna sprawność oznacza mniejsze rachunki za energię elektryczną. Zasilacze o dużej sprawności są przeważnie droższe, ale inwestycja się szybko zwraca. Najlepsze urządzenia mają swoją efektywność potwierdzoną certyfikatami 80 Plus, które określają ich sprawność przy danym obciążeniu.

Zasilacze komputerowe 400 – 499W Aktualna cena
Zasilacze komputerowe 500 – 599W Aktualna cena
Zasilacze komputerowe 600 – 699W Aktualna cena
Zasilacze komputerowe 700 – 799W Aktualna cena

Okablowanie

Kable od zasilacza
Kable

Dobrą opcją jest to, aby możliwe wszystkie kable były umieszczone w oplotach, co daje możliwość ułożenia ich wewnątrz obudowy tak, aby nie hamowały swobodnego przewiewu przez powietrze oraz pełnego i dowolnego dostępu do innych podzespołów. Wiele modeli ma modularne okablowanie, które umożliwia odłączenie wszystkich wiązek przewodów, które są nieużywane. Szczególnie jest to pomocne przy mniejszych obudowach. Modularne kable, które mają przejrzysty interfejs, nie przeszkadzają w przewodzeniu prądu ani regulacji napięć. Warto również sprawdzić liczbę wtyczek, które są do dyspozycji. W szczególności czy jest dołączona 6 – pinowa wtyczka PCI Express, która jest konieczna do zasilania bardziej wydajnych kart graficznych. Trzeba zwrócić uwagę na długości kabli, aby bez problemów można było połączyć wszystkie komponenty.

Popularne wśród użytkowników zasilacze komputerowe:

Zasilacze komputerowe ATX Aktualna cena… ->
Zasilacze komputerowe 500 W Aktualna cena… ->

Zabezpieczenia

Każdy zasilacz powinien posiadać szereg wbudowanych zabezpieczeń. Najpopularniejsze to:

 • OCP (Over Current Protection) – który zabezpiecza przed zbyt dużą siłą prądu.
 • OLP (Over Load Protection) / OPP (Over Power Protection) – zabezpiecza przed przeciążeniem zasilacza.
 • OTP (Over Temperature Protection) – zabezpiecza przed przegrzaniem.
 • OVP (Over Voltage Protection) – zabezpiecza przed zbyt wysokim napięciem.
 • UVP (Under Voltage Protection) – zabezpiecza przed zbyt niskim napięciem.
 • SCP (Short Circuit Protection) – zabezpiecza przed zwarciem.

Układ chłodzenia

Każdy zasilacz komputerowy się, nagrzewa, więc potrzebny jest wentylator, który to ciepło rozproszy. Im większa średnica łopatek wentylatora, tym ciszej on będzie pracował. Duże, wolnoobrotowe wiatraki, są nieco droższe, ale chłodzą prawie bezgłośnie. Istnieją również modele zasilaczy z systemem schładzania pasywnym, pozbawionym wentylatora lub półpasywnym, w których wiatraki pracują, kiedy zaistnieje taka konieczność. Oprócz układu chłodzenia, inne komponenty, szczególnie w tych tańszych wersjach, mogą wydawać z siebie dość głośne dźwięki.

Zasilacze komputerowe z aktywnym chłodzeniem Aktualna cena

Wyposażenie dodatkowe i gwarancja

Producenci często, szczególnie w tych bardziej wyszukanych modelach, dokładają dodatkowo np. kontrolery obrotów, zapasowe wentylatory – które uruchamiane są w przypadku awarii tych podstawowych, gniazdka i złącza zasilające. Zasilacze, jak każdy sprzęt elektroniczny zużywają się. Producenci na niektóre modele oferują gwarancję od 5 do nawet 7 lat. Najtańsze wersje mogą posiadać okres gwarancyjny tylko przez miesiąc lub dwa.

Czym się kierować wybierając zasilacz?

Jaki zasilacz do komputera wybrać i kupić? Dokonując zakupu zasilacza, nie warto oszczędzać. Odpowiednio dobrany to gwarancja płynnego działania i bezpieczeństwa podzespołów. Płacąc dobrą cenę za droższy model, możemy zaoszczędzić na energii elektrycznej i kosztownych naprawach. Wybierając już konkretny model, warto sprawdzić w sieci czy nie jest on przypadkiem na czarnej liście użytkowników – tu przydadzą się ich szczere opinie. Znajdują się na niej produkty awaryjne, o kiepskiej jakości i generujące niestabilne napięcie. Istnieje też druga wersja takiej listy, nazywana białą, gdzie są zamieszczone zasilacze godne polecenia, które można śmiało instalować w komputerze. Cena dobrego zasilacza czy to do komputera stacjonarnego czy laptopa waha się w granicy 250 – 350 złotych.

Zasilacz komputerowy Qoltec SilentLine 425W
Zasilacz komputerowy Qoltec SilentLine 425W

Zasilacze komputerowe do 200 zł

Porównaj aktualne ceny

2 komentarze

 1. Tenpan

  A co z tabletami? też sie nadaja? Bo od kilku dni zastanawiam sie jaki zasilacz do tabletu kupić a troche sie na tym nie znam,. :/

 2. „…Płacąc dobrą cenę za droższy model, możemy zaoszczędzić na energii elektrycznej i kosztownych naprawach…”
  Na energii to raczej nie oszczędzisz, bo w Polsce płacimy za moc czynną. Twój miernik mierzy moc pozorną (suma mocy czynnej i biernej).

Leave A Reply

Navigate