Lodówka samochodowa

Jednymi z rodzajów lodówek turystycznych są chłodziarki samochodowe czy też lodówki samochodowe. Umożliwiają one utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury przechowywanej w nich żywności, napojów oraz alkoholu. Lodówki samochodowe zasilane są poprzez podłączenie ich do gniazdka zapalniczki samochodowej. W ten sposób przechowywane jedzenie oraz napoje, nawet podczas upału będą schłodzone. Warto wybrać model, który będzie można ładować także z gniazdka sieciowego.

Jaką lodówkę samochodową wybrać i kupić?

Ważna jest także wygoda użytkowania lodówki samochodowej. Przydatny będzie poręczny, mocny uchwyt, który pozwoli przenosić chłodziarkę w dowolne miejsce. Wyświetlacz LCD będzie informować między innymi o temperaturze wewnątrz lodówki. Pożytecznym dodatkiem jest także termostat, który umożliwia regulowanie odpowiedniej temperatury. W najnowocześniejszych lodówkach samochodowych jest możliwość cyfrowej regulacji temperatury. Jeśli podróżujemy z dziećmi przyda się model, który poza chłodzeniem umożliwia również podgrzanie posiłku. Przed podróżą warto schłodzić wnętrze lodówki oraz produkty, które chcemy w niej przewozić, w tym celu dobrze jest wybrać chłodziarkę zasilaną z gniazdka zapalniczki samochodowej i dodatkowo z sieci elektrycznej. Zwróćmy uwagę na to żeby wybrana lodówka nawet po wywróceniu nie mogła sama się otworzyć. Dobrze aby dało się ją otworzyć bez odłączania kabla zasilającego. Przyda się także schowek na kable.

Lodówki samochodowe – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Lodówka samochodowa przyda się nie tylko na długie podróże czy wypady na działkę, będzie także pożytecznym sprzętem pomocnym dla rodziców z małymi dziećmi, którym trzeba zabrać mleko czy obiadki w słoiku. Ogólnie wakacje to czas właśnie takich lodówek! Ciekawą ich funkcją jest opcja grzania i chłodzenia w zależności od potrzeb! Najpopularniejsze modele to lodówki samochodowe 12V i 24V.

Przy wyborze odpowiedniego modelu lodówki samochodowej, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

Pojemność lodówki samochodowej

Lodówka samochodowa Ezetil E26
Lodówka samochodowa Ezetil E26
Pojemność lodówki jest uzależniona od jej gabarytów. Dla dwóch osób bardziej przyda się chłodziarka 7 litrowa, większej rodzinie potrzebny będzie sprzęt o pojemności nawet 24 litrów. Trzeba pamiętać przy tym, aby wybrany model bez problemów wszedł do naszego samochodu. W małym aucie trudno będzie zmieścić największe chłodziarki, warto więc przed zakupem ją przymierzyć. Jeśli zamierzamy przewozić w lodówce np. tylko napoje, wybierzmy produkt o mniejszej pojemności, co da gwarancję niższej temperatury produktów w niej przewożonych. Jeśli natomiast planujemy długie wycieczki, to warto szukać dość sporych rozmiarów chłodziarki.

Zużycie energii

Warto zwrócić uwagę również na ilość pobieranej energii, modele o najniższym poborze prądu są zazwyczaj na poziomie do 55W. Im większa pojemność lodówki, tym zużycie energii będzie nieco większe. Przyjmuje się także, że chłodziarka nie powinna stać podłączona do źródła napięcia w samochodzie dłużej, niż 3 godziny podczas postoju, w przeciwnym razie może całkowicie rozładować akumulator. Wówczas przyda się model, który będziemy mogli wziąć ze sobą i podłączyć do normalnego gniazdka.

Temperatura chłodzenia

Lodówki z zasilaniem na prąd można podzielić na dwa rodzaje ze względu na system chłodzący. Tańsze i trochę mniej wydajne opierają się na prostym i tańszym systemie Peltiera, których moc chłodzenia w dużym stopniu zależy od temperatury panującej na zewnątrz. Droższe modele wykorzystują układy z agregatami chłodzącymi i sprężarkami, dzięki czemu gwarantują temperaturę chłodzenia niższą o 20 stopni od otoczenia i są w stanie nawet podczas upałów ponad 40 stopniowych, utrzymywać stałą temperaturę np. 8 stopni.

Aktualne ceny lodówek samochodowych

Jaką lodówkę do samochodu wybrać i kupić? Ceny lodówek samochodowych rozpoczynają się od około 100 złotych w wzwyż. Wybierz kilka lodówek samochodowych i sprawdź aktualny ranking cen w sklepach internetowych:

2 komentarze

  1. bardzo dużo podróżujemy i w sumie nie raz narzekam na brak lodówki samochodowej. Teraz mi ten artykuł przypomniał że warto poszukać i obadać temat. Zaraz zerknę do electro.pl czy mają na stanie. Dzięki

  2. Myślę nad zakupem lodówki samochodowej Eldom, jakieś opnie? na temat tej firmy i jej produktów? Chyba że jakaś inna zasługuje na miano lodówki samochodowej 2015 ? ;P

Leave A Reply

Navigate