Nawilżacz powietrza

Nawilżacz powietrza Zelmer AH1001
Nawilżacz powietrza Zelmer AH1001
Nawilżacz powietrza to przydatne urządzenie domowe, w szczególności w sezonie grzewczym. Wówczas wilgotność powietrza zdecydowanie maleje. Może to powodować problemy z oddychaniem, kondycją włosów oraz skóry. U niektórych osób może pojawić się suchy kaszel lub trudności z koncentracją i snem. Zbyt suche powietrze niekiedy prowadzi do osłabienia układu odpornościowego i sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na różne choroby i przeziębienia. Z tych właśnie powodów, tak istotne jest nawilżanie powietrza w domu. Można to robić w sposób tradycyjny, wieszając na kaloryferach mokre ręczniki lub kamionkowe pojemniki z wodą. Można również zakupić elektryczny nawilżacz powietrza, który zapewni nam odpowiedni komfort. Tylko który wybrać, bo oferta producentów jest bardzo szeroka. Poszczególne nawilżacze (w tym nawilżacze powietrza do pokoju dziecka) różnią się między sobą wyglądem, funkcjami oraz wydajnością, a także zasadami działania. Wspólne jest natomiast to, że do ich pracy potrzebna jest woda (destylowana, przegotowana lub kranówka) oraz prąd.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać i kupić?

Nawilżacz parowy – to proste urządzenie, które działa podobnie jak czajnik elektryczny. Nawilżacz najpierw podgrzewa wodę, aż ta zaczyna parować. Następnie para jest wyrzucana w formie ciepłej mgiełki, co podnosi odrobinę temperaturę w pomieszczeniu. Nawilżacze parowe są dosyć tanie oraz łatwe do utrzymania w czystości. Dodatkowo oczyszczają powietrze z bakterii, ale pobierają sporo energii elektrycznej. Niestety także ich praca jest dość słyszalna, więc warto wybierać modele z nocną funkcją. Można nimi również przeprowadzać inhalację.

Nawilżacze powietrza – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Rodzaje nawilżaczy do powietrza

Nawilżacz ultradźwiękowy – jego działanie opiera się na ultradźwiękach, które rozbijają cząsteczki wody w drobną mgiełkę, która jest rozprowadzana po pomieszczeniu za pomocą wentylatora. Tego rodzaju urządzenia są ciche, szybkie i energooszczędne. Jednak dosyć często wymagają wymiany wkładów do demineralizacji wody (minimum co 2 – 3 miesiące). Jeśli posiadamy zwierzęta domowe (psy, koty) to lepiej nie kupować tego nawilżacza, bo ultradźwięki są słyszalne dla naszych pupili i mogą ich niepotrzebnie drażnić.

Nawilżacz ewaporacyjny – urządzenie to jest wyposażone w środku w specjalną matę nasączoną wodą. Jego działanie polega na zasysaniu suchego powietrza i przepuszczaniu go przez ową matę. Następnie oczyszczone już powietrze z kurzu i innych drobinek, wraca do pomieszczenia. Nawilżacze ewaporacyjne są energooszczędne, jednak wymagają wymiany maty ewaporacyjnej, mniej więcej raz na kilka miesięcy. Można ich użyć do aromaterapii, ale generują dość głośny szum.

Sprawdź także inne narzędzia do dbania o dobre powietrze w domu:

Jonizatory powietrza Aktualna cena
Oczyszczacze powietrza Aktualna cena
Osuszacze powietrza Aktualna cena
Ozonatory powietrza Aktualna cena

Na co zwracać uwagę wybierając nawilżacz powietrza?

Nawilżacz powietrza Beurer LB88
Nawilżacz powietrza Beurer LB88
Przede wszystkim musimy zwracać uwagę na wydajność nawilżacza. To ona decyduje o tym jaką powierzchnię oraz jak mocno nawilżymy powietrze tym urządzeniem. Najwydajniejsze nawilżacze mogą zmienić wilgotność powietrza w pomieszczeniu o powierzchni nawet 300 metrów kwadratowych. W tym miejscu warto również sprawdzić wielkość pojemnika na wodę, musi być on wystarczająco duży, by nie trzeba było go napełniać co kilka godzin. Przykładowo aby nawilżyć powietrze w pokoju (40 metrów kwadratowych) potrzebny jest pojemnik 5 – 6 litrowy na dobę.

Przydatny jest również higrometr, który kontroluje wilgotność powietrza i włącza nawilżacz, kiedy powietrze jest zbyt suche. W niektórych modelach montowane są dodatkowe filtry, które mogą pochłaniać nieprzyjemne zapachy (węglowy) lub usuwać kamień (ceramiczny) albo zmniejszać ilość alergenów w powietrzu (HEPA).

Z dodatkowych funkcji przydatna jest opcja jonizacji powietrza, dzięki czemu bakterie i inne drobnoustroje opadają na ziemię, a nie unoszą się w powietrzu i potem dostają do naszego układu oddechowego. Niektóre modele mają także funkcję osuszania powietrza, kiedy panuje zbyt duża wilgotność. Dla osób z różnymi chorobami oddechowymi pomocna będzie opcja inhalacji. Z kolei funkcja aromaterapii pozwala cieszyć się ulubionym zapachem, po dodaniu specjalnego olejku eterycznego.

Ważne jest również to, by łatwo można było wyjąć pojemnik na wodę, bez potrzeby rozebrania całego nawilżacza, by go dokładnie wyczyścić. Z czasem w takich urządzeniach potrafią zalęgnąć się grzyby i zarodniki pleśni, co może bardzo niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Cena nawilżaczy powietrza

Jaki nawilżacz powietrza wybrać i kupić? Za prosty model nawilżacza do powietrza zapłacimy od 50 zł, przez 100 zł do 150 złotych.

PHILIPS OCZYSZCZACZ I NAWILŻACZ POWIERZA HU5930
PHILIPS OCZYSZCZACZ I NAWILŻACZ POWIERZA HU5930

Nawilżacze na Ceneo.pl

Porównaj aktualne ceny

9 komentarzy

 1. Andziaks

  Najlepszy jaki używałam nawilżacz powietrza był ultradźwiękowy. Zniknęły problemy z cerą i przesuszoną śluzówką nosa. Ale ja nie mam żadnych zwierzakow domowych, więc problemu nie było.

 2. A jaki dokładnie model wybrałaś? Ja szukam czegoś sprawdzonego, zwierzaków nie mam, za to bardzo ciężko oddycha mi się nad ranem, po całej nocy spędzonej w ogrzewanym pomieszczeniu..

 3. Groszek

  Dla dzieci sprawdzi się nawilżacz ultradźwiękowy, bo chyba najciszej pracuje. A przy okazji nie ma obaw, że dziecko się oparzy przez przypadek parą. Ewaporacyjne są z kolei także dość głośne.

 4. Matuniu gdyby nie takie wynalazki, to bym normalnie nie funkcjonowała. Zabieram go nawet na wczasy!

 5. My mamy nawilżacz powietrza taki na kaloryfer i muszę Wam powiedzieć, że sprawdza się całkiem nieźle. Taki nawilżacz można bez problemu zakupić za niewielkie pieniądze na allegro.

 6. Patrycja Zdarna

  ewa ale to nie to samo co taki np. ultradźwiękowy nawilżacz. Jak przychodzą mrozy i powietrze staje się mega suche, to te powieszone na kaloryfer nie dają rady. Musiałabyś chyba ich pięć powiesić, żeby nawilżyć powietrze i tak zależy jeszcze jak dużego pokoju.

 7. AgnieszkaM

  Ja mam w domu nawilżacz Stadler Form Oskar. Suche powietrze sprzyja chorobom gardła, więc taki nawilżacz to naprawde fajna sprawa, u mnie się spisuje. No i ma ładny design, więc łatwo go dopasować do wnetrza :)

 8. jolalojalna

  ewa, też mamy najprostszy nawilżacz kupiony na allegro i też się zupełnie dobrze sprawdza;)

 9. Ja mam ultradźwiękowy i jestem bardzo zadowolona. Kupiłam do pokoju dziecka więc wybrałam model słonika (mescomp.pl/page/pl/produkt/nawilzacz_powietrza_mm760_sloniatko/) Widziałam że firma ma też takie urządzenie 3w1 teraz nawilżacz, dyfuzor i lampka nocna – poczytam co to takiego i chyba też zakupię do sypialni.

Leave A Reply

Navigate