Tablet graficzny

Tablet graficzny przydatny jest do m in. retuszowania zdjęć, malowania cyfrowego i do przenoszenia podpisów cyfrowych. Głównymi jego użytkownikami są graficy, dla których liczy się pełna kontrola nad narzędziem pracy. Urządzenie to zostało stworzone dla usprawnienia pracy w programach graficznych. Dzięki czemu wszelkiego rodzaju rysowanie oraz dokładny retusz stają się łatwiejsze. Z tabletów graficznych korzystają także architekci oraz inżynierowie.

Akcesoria do tabletów graficznych

Tablet graficzny Wacom Cintiq 27QHD
Tablet graficzny Wacom Cintiq 27QHD
Tablet graficzny ma dołączony specjalny rysik, który wyglądem przypomina długopis. Urządzenie reaguje także na siłę nacisku, dzięki czemu może bardzo dokładnie przenosić ruchy dłoni do programów graficznych. Ułatwia to tworzenie rysunków cyfrowych od podstaw. Łatwość operowania rysikiem również pomaga w użytkowaniu skomplikowanych programów typu AutoCAD. Dodatkowym atutem tabletów graficznych jest możliwość wykonywania bardzo płynnych ruchów, z czym tradycyjna myszka może sobie nie poradzić. Urządzenie to sprawia że malowanie, rysowanie lub zaznaczanie skomplikowanych elementów jest znacznie wygodniejsze.

Jaki tablet graficzny wybrać i kupić?

Trzeba zwrócić uwagę także na to czy wybrany model posiada wykrywanie wychylenia oraz na ilość dodatkowych klawiszy. Często w tańszych tabletach oprócz gorszej rozdzielczości i czułości, właśnie tego rodzaju dodatkowego wyposażenia jest brak. Droższe urządzenia oprócz tego mogą mieć wbudowany wyświetlacz oraz wykrywanie dotyku.

Tablety graficzne – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Jeśli potrzebujemy urządzenia do tego typu zadań, przed zakupem odpowiedniego modelu warto przyjrzeć się kilku parametrom:

Rozmiar

Rozmiar tabletu należy dobrać odpowiednio do pracy, jaka będzie na nim wykonywana. Tablet o wielkości A4 pozwala zachować precyzyjność pracy oraz daje lepszą rozdzielczość. Rozmiar A5 jest najbardziej uniwersalną wielkością. Zapewnia on nadal dużą mobilność wybranego urządzenia. Z kolei rozmiar A6 jest polecany dla retuszerów i osób pracujących przy detalach. Im większy format, tym precyzja ruchów będzie większa, jednak nie zawsze jest to konieczne.

Rodzaj monitora

Tablet graficzny Wacom Cintiq Companion 2
Tablet graficzny Wacom Cintiq Companion 2
Przy zakupie trzeba także wziąć pod uwagę rodzaj monitora jaki posiadamy, gdyż nie każdy będzie współpracował z naszym tabletem. Aby urządzenie było użyteczne musi być w tym samym formacie co nasz monitor np. panoramicznym. W przeciwnym razie, obraz może być zniekształcony. Także wielkość tabletu ma znaczenie, małe modele nie nadają się do dużych monitorów. Przy dobieraniu tabletu do monitora można przyjąć, że tablet w formacie A3 będzie pasował do monitora w rozdzielczości 1920×1200 lub większej, A4 w rozdzielczości 1920×1080 oraz A5 w granicach od 1366×768 do 1920×1080.

Rozdzielczość

Innym ważnym parametrem jest rozdzielczość i liczba wykrywanych poziomów nacisku. Im większa rozdzielczość tym lepiej. Wystarczającym wynikiem jest liczba 2500 linii na cal, dla amatorskich zadań. Z kolei wystarczającym poziomem nacisku jest wynik 1024, w przypadku niższej i średniej klasy urządzeń.

Cena tabletów graficznych

Jaki tablet graficzny wybrać i kupić? Ceny są zróżnicowane. W zależności od wielkości i ilości innych funkcji, tablet graficzny może kosztować od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy. Wybierz te, które Ci odpowiadają i sprawdź ranking cen:

Jest to bardzo dobry pomysł na prezent dla grafika bądź osoby, która dopiero rozwija swoje pasje graficzne. Taki prezent spełni swoją rolę na urodziny, komunię, święta czy gwiazdkę!

3 komentarze

  1. Czy może ktoś doradzić jaki model tabletu dla grafików na początek?Szukam opinii lub konkretnych podpowiedzi?

  2. Właśnie, i dobry prezent na zakończenie szkoły:P Tylko, czy są takie dla dzieci (ale nie małych, takich po gimnazjum)

  3. Jakie są dokładnie różnice – tablet graficzny a zwykły tablet??

Leave A Reply

Navigate